Fot. PAP/EPA

Jaki budżet ogólny UE na rok 2015?

W Strasburgu odbyła się dziś debata na temat projektu budżetu ogólnego UE na rok 2015. Stanowisko w tej sprawie przedstawiła Rada Unii Europejskiej. Pomimo powiększenia się budżetu na 2015 r. w stosunku do roku poprzedniego, Enrico Zanetti, przedstawiciel Rady z Włoch, zapowiada oszczędności w kilku kluczowych obszarach.

– Radzie UE udało się osiągnąć consensus, ponieważ prawie wszystkie państwa członkowskie poparły projekt budżetu w obecnej formie – poinformował Zanetti.

Swojego niezadowolenia nie kryli z kolei przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Tymczasowy komisarz do spraw budżetu Jacek Dominik skrytykował projekt Rady, mówiąc m.in. o opóźnieniach w płatnościach i zarzucając tej instytucji próbę zmniejszenia zobowiązań i płatności w porównaniu do lat poprzednich oraz ignorowanie priorytetów, którymi są: wspieranie badań naukowych, innowacyjności, osób młodych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozczarowania wobec stanowiska Rady nie kryli też przedstawiciele Europarlamentu, którzy obawiają się zagrożeń dla budżetu płynących z dotychczas nieuregulowanych płatności za lata 2012 i 2013. Ich zdaniem stanowisko Rady odkłada tylko problem w czasie i należy przerwać to błędne koło.

 

Dawid Nahajowski, Strasburg

drukuj