Jaka przyszłość czeka Grecję?

Powrócił temat Grecji i jej zadłużenia. Sytuacja jest napięta ze względu na napływającą liczbę imigrantów na greckie wyspy. Do zawarcia nowego porozumienia z Grecją na temat pomocy dla tego ogarniętego kryzysem gospodarczym kraju, jeszcze daleka droga – mówi dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wierzyciele stawiają jasne warunki: poprzemy tylko taki program, który będzie oparty na realistycznych założeniach.

Lewicowy rząd Grecji regularnie oskarża Międzynarodowy Fundusz Walutowy o domaganie się od Aten drastycznych posunięć oszczędnościowych, które ocenia jako bezproduktywne.

Wierzyciele wcale nie dają za wygraną. Dyrektor generalna Funduszu Walutowego w liście skierowanym do premiera Aleksisa Ciprasa, dała jasno do zrozumienia, że jeszcze daleka droga do wypracowania spójnego programu, który mógłby zostać przedstawiony Radzie Administracyjnej.

Grecji bardzo to nie na rękę, tym bardziej teraz, kiedy rozpoczęło się odsyłanie migrantów do Turcji. Dziś wchodzi w życie unijno-turecka umowa, która ma zatrzymać falę imigrantów na Stary Kontynent.

– W tej chwili mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi problemami dotyczącymi uchodźców w Grecji. Pierwszą rzeczą jest kwestia humanitarna, czyli zapewnienie tym ludziom schronienia, aby mieli żywność i pomoc medyczną, ale głównym problemem jest sam azyl. Więc dla nas, w tej dziedzinie, głównym problemem jest to, że musimy wspierać grecki rząd w budowaniu struktur zajmujących się procedurami azylowymi – podkreślił Heiko Werner z niemieckiego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców.

Zgodnie z porozumieniem zawartym miedzy Brukselą a Ankarą, Turcja zobowiązała się przyjąć wszystkich, którzy po 20 marca przeprawili się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian unijne kraje, dobrowolnie mają rozpocząć przyjmowanie syryjskich uchodźców z tureckich obozów.

 – W tej chwili, w tym kształcie, trudno jest zatrzymać ruch migracyjny. Istnieje wiele luk w ​​umowie.  Ten słaby punkt umowy leży po greckiej stronie. Chodzi o to: kto będzie odsyłany? ONZ i inne organizacje zajmujące się prawami człowieka są temu  przeciwne” – powiedział Metin Cobat, ekspert ds. umowy UE- Turcja.  

Przed rozpoczęciem zawracania imigrantów do Turcji sytuacja w Grecji robi się coraz bardziej napięta. Na greckich wyspach, z których mają zostać odesłani imigranci, wprowadzono najwyższe środki bezpieczeństwa.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl