J. Zieliński: chcemy działać w sposób skoordynowany przeciw dopalaczom

Chcemy skutecznie działać w sposób skoordynowany, abyśmy w ramach nowej ustawy byli bardziej skuteczni w walce z tym bardzo niebezpiecznym działaniem przestępców – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński po spotkaniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w sprawie współpracy w walce z dopalaczami.

W czwartek w MSWiA odbyło się spotkanie, któremu przewodniczył sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Wzięli w nim udział m.in. komendant główny policji Jarosław Szymczyk, komendant CBŚP Kamil Bracha i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Uzgodniono, że w związku ze zmianą przepisów zostanie przygotowane porozumienie o współpracy GIS, policji i innych służb i instytucji realizujących zadania z zakresu walki z dopalaczami.

Jak podkreślił Jarosław Zieliński w rozmowie z PAP, „uzgodnione zostało porozumienie, teraz czekamy na dokładne dane i analizy ze strony służb – szczególnie policji – które zostały zobowiązane do przedstawienia takich materiałów analitycznych”. Jak dodał, „posłużą one do dalszych wspólnych działań różnych instytucji w porozumieniu ze sobą, m.in. policji, CBŚP, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także zaprosimy Administrację Celno-Skarbową i być może jeszcze inne instytucje i resorty”.

„Chcemy w ten sposób skutecznie działać w sposób skoordynowany, abyśmy w ramach nowej ustawy, dającej większe możliwości, byli bardziej skuteczni w walce z tym bardzo niebezpiecznym działaniem przestępców, oferujących środki psychoaktywne, po które sięga młodzież, a jak się okazuje, także dorośli” – podkreślił Jarosław Zieliński.

Na spotkaniu mówiono również m.in. o przyspieszeniu wymiany informacji i skuteczniejszym reagowaniu na zagrożenia wynikające z narkomanii – poinformowało MSWiA w komunikacie.

Zgodnie z ustawą z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nowe substancje psychoaktywne (dopalacze) zostały wprowadzone do przepisów karnych. Oznacza to, że ich posiadanie, wytwarzanie, produkcja, udzielanie, wprowadzanie do obrotu podlega sankcjom karnym. Przedtem były one włączone do procedury administracyjnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl