J. Wiśniewska: Walczymy o gospodarkę innowacyjną i opartą na węglu

Polska wykorzysta swoją prezydencję podczas szczytu klimatycznego w Katowicach do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju – mówiła podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja Jadwiga Wiśniewska. Poseł do Parlamentu Europejskiego oceniła stan obecnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. Jest to zasługa polskiego rządu, a w szczególności ministra środowiska prof. Jana Szyszko.

– Pan minister miał na uwadze to, żebyśmy przełamali stereotyp myślenia o Polsce jako kraju zacofanym technologicznie, zanieczyszczonym i brudnym (…). Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całego świata, w tym premierzy, prezydenci, ministrowie środowiska – będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak zielony jest Śląsk, jak ogromny zrobiliśmy postęp (…). Będziemy chcieli zbudować markę Polski jako państwa ekologicznego, stawiającego na nowoczesne technologie węglowe, państwa zielonego, które potrafi zarządzać swoimi lasami (polskie Lasy Państwowe to ewenement w skali świata, więc mamy czym się chwalić) – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska.

Poseł do Parlamentu Europejskiego podczas „Aktualności dnia” odniosła się do wypowiedzenia paryskiego porozumienia klimatycznego przez USA.

– Prawdą jest pogląd, że wpływ działalności człowieka na zmiany klimatu jest kwestionowany przez dużą część środowisk naukowych, wskazujących, że te zmiany są zjawiskiem naturalnym (…). Warto powiedzieć, że dwutlenek węgla jest gazem występującym w przyrodzie powszechnie i jest niezbędny do życia. Według badań dwutlenek węgla emitowany jest przede wszystkim przez oceany, wulkany, zwierzęta i rośliny, zaś cała cywilizacja odpowiada za jedynie od 3 do 5 proc. globalnej emisji – wskazała polityk.

Jeśli w tym kontekście popatrzymy na Unię Europejską, to odpowiada ona za nie więcej niż 10 proc. emisji, a do 2030 roku chce obniżyć tę emisję do 4 proc.

– Polska i Europejska gospodarka jest w dużo gorszej kondycji niż gospodarka Stanów Zjednoczonych. Unijni przywódcy uważają, że porozumienie paryskie było za mało ambitne, a Parlament Europejski musi być przykładem i liderem dla całego świata, więc musi obniżać emisję nawet kosztem tego, że wielkie koncerny światowe wyprowadzają produkcję poza UE. W związku z tym z Unii znikają miejsca pracy – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Gość Radia Maryja zwróciła przy okazji uwagę, że aby zastąpić tylko jedną elektrownię w Bełchatowie – musielibyśmy postawić 15 tys. wiatraków. Taka farma rozpościerałaby się aż na powierzchnię trzech województw.

Poseł do PE mówiła, że Unia Europejska zaostrza kurs na politykę klimatyczną. W 2014 roku ówczesna premier Ewa Kopacz zrobiła rzecz, którą można nazwać „gwoździem do gospodarczej trumny Polski – zgodziła się na regulacje, które teraz jako Polska jesteśmy zobowiązani wypełniać. Kopacz powiedziała wówczas Polakom, że po ciężkich negocjacjach wraca z pakietem gwarantującym nam niższe obniżenia klimatyczne, niż te, które były podjęte wcześniej. To była nieprawda – powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

– Koszty polityki, na którą się zgodziła są dla nas ogromne, chyba że jej intencją – ale tego nie zakładam – było świadome obłożenie Polski takimi obciążeniami, których nie będziemy mogli wypełnić. Dzisiaj próbuje się zmuszać Polskę do tego, byśmy zrezygnowali z podstawowego bogactwa, jakim jest węgiel i od niego odeszli – oznajmiła polityk.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że ograniczenia emisyjne dotkną także sektor rolniczy.

– W ubiegłym roku walczyliśmy z projektem, który bardzo miał dotknąć rolnictwo. Chodziło o ograniczenie metanu, bowiem UE uznała, że zwierzęta hodowlane produkują za dużo metanu, więc w znaczący sposób trzeba ograniczyć ich pogłowie, by chronić środowisko. To są absurdy. My chcemy gospodarki nowoczesnej, innowacyjnej, opartej na węglu, ale z zachowaniem czystego powietrza. Chcielibyśmy inwestować w nowoczesne technologie węglowe, które pozwolą nam oddychać czystym powietrzem. Walczymy także o to, by nie nakładano limitów na ciepłownictwo sieciowe (…). Jestem przekonana, że Polska wykorzysta swoją prezydencję podczas szczytu klimatycznego w Katowicach do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju – wskazała Jadwiga Wiśniewska.

 

Cała rozmowa z poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigą Wiśniewską dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl