fot. PAP/Marcin Obara

J. Sachajko: Zachodnie cukrownie sprzedają w Polsce cukier poniżej kosztów produkcji

Zachodnie cukrownie sprzedają w Polsce cukier poniżej kosztów produkcji – alarmuje przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15. Polityk złożył zawiadomienia w tej sprawie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa, działania zachodnich koncernów prowadzą do zniszczenia polskiego rynku cukru. Poseł Jarosław Sachajko wskazuje, że obecnie może dochodzić do zmowy cenowej zmierzającej do eliminacji Krajowej Spółki Cukrowej.

Polityk chce, by ABW i UOKiK sprawdziły, czy nie dochodzi tu do procederu stosowania cen dumpingowych. Polskie prawo nie pozwala sklepom sprzedawać produktów poniżej ceny zakupu – dodaje poseł Kukiz’15. Jego zdaniem, trudno sobie wyobrazić, by koszty produkcji cukru wynosiły poniżej 1,20 zł/kg, a prawdopodobnie tak nisko sprzedają go zachodnie cukrownie.

– Może być tak, – o co właśnie proszę, aby sprawdziło ABW i UOKiK – że one po prostu sprzedają ten cukier znacznie taniej. Dlatego, aby zdestabilizować rynek, aby Krajowa Spółka Cukrowa upadła i wtedy okaże się, że w ogóle w Polsce nie opłaca się produkować buraków cukrowych i cukru. Nie może być tak, że kupujemy cukier taniej, niż wodę. Coś jest tutaj nie tak i mam nadzieję, że te dwa urzędy przyjrzą się rynkowi cukru, bo to jest po prostu zwykła gra ekonomiczna. Gra ekonomiczna na przejęcie kolejnego rynku, który jest w rękach Polski – podkreśla poseł Jarosław Sachajko.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. to największy w Polsce i ósmy, co do wielkości, producent cukru w Europie.

W lipcu resort rolnictwa zapowiedział utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, którego głównym elementem będzie właśnie ten podmiot. Ma to być szansa na rozwój Krajowej Spółki Cukrowej, która musi dywersyfikować produkcję.

RIRM

drukuj