J. Kurzępa: Bieg Tropem Wilczym to świadome odtwarzanie naszej historii

W niedzielę 26 lutego 2017 r. 60 tysięcy biegaczy z 240 miejscowości w Polsce i za granicą pokaże, że aktywność fizyczna i Żołnierze Wyklęci nie są im obojętni. Jak zaznaczył w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja socjolog i poseł Jacek Kurzępa, jutro możemy w sposób aktywny dotknąć przestrzeni historycznej, tak mocno związanej z bohaterami naszej Ojczyzny.

Pomysł związany z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych w formie aktywizacji lokalnych wspólnot, tj. aktywności sportowej, ma charakter bardzo pragmatyczny – wskazał Jacek Kurzępa.

Jest to związane z faktem, że każdy z nas może w dniu jutrzejszym wrzucić na siebie trykot sportowy, ubrać względnie wygodne buty i przebiec ten bardzo symboliczny dystans 1961 m, trzymając w dłoni rękę swojego dziecka, żony, koleżanki czy przyjaciół. Zatem wszyscy możemy dokonać tego symbolicznego pokonania dystansu. Chcemy w ten sposób uhonorować i upamiętnić wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, którzy tak długo trwali w obronie i w walce o niepodległość naszej wspólnej Ojczyzny – podkreślił socjolog.

Biorąc udział w biegu Tropem Wilczym, możemy w sposób aktywny dotknąć tej przestrzeni historycznej – dodał.

Możemy w sposób aktywny upamiętnić naszych bohaterów. Nie w sposób przyczajony, przed odbiornikiem telewizora czy radia, ale w naszych rodzinnych miejscowościach. (…) Z dużą satysfakcją odnotowuje, że zainteresowanie tym biegiem jest w całej Polsce cały czas żywe i dynamiczne – zaznaczył poseł PiS.

Genealogia, historia i biografia Żołnierzy Niezłomnych, która w ostatnich latach bardzo mocno została pobudzona patriotycznym odruchem setek Polaków, przeniosła się dzisiaj na młodych ludzi – zaznaczył socjolog.

Młodzi ludzie nie traktują tego patriotycznego odruchu, jako modę, ale robią to z głębokiego przeświadczenia. Jest to przejęcie pałeczki w sztafecie pokoleń, myślenia o Polsce i o tym, co dzisiaj młody człowiek jest w stanie położyć na ołtarzu ofiary i służby Ojczyźnie. Niekoniecznie z bronią w ręku, ale w innej formie. W związku z tym jutrzejszy bieg jest jedną z form bardzo świadomego odtwarzania tamtej historii i przywoływania jej dzisiaj po to, żeby jutro nie trzeba było stawać z bronią w ręku w obronie Ojczyzny – podkreślił poseł Jacek Kurzępa.

Całą rozmowę z prof. Jackiem Kurzępą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj

RIRM

drukuj