J. Kasprzyk: żołnierze gen. Maczka zawsze opowiadali się po stronie dobra

Żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka zawsze opowiadali się po stronie dobra i niepodległości – powiedział w sobotę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości pod pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

Święto 1. Polskiej Dywizji Pancernej zainaugurowało nabożeństwo w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu, pod pomnikiem przy Placu Inwalidów, odegrano hymn, oddano salwy honorowe i złożono wieńce.

Oddajemy dzisiaj hołd tym, którzy byli rycerzami dobrej sprawy. Tak jak ich dowódca gen. Maczek, chcieli być i byli spadkobiercami polskiej tradycji niepodległościowej z okresu I RP. Te husarskie skrzydła, które znalazły się na emblemacie 1. Polskiej Dywizji Pancernej, najlepiej o tym w sposób symboliczny świadczyły” – powiedział podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk.

Jak dodał, żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka „zawsze opowiadali się po stronie dobra, niepodległości i wartości budujących Europę i będących fundamentem Europy od stuleci”.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to ich ofierze Europa zawdzięcza swoją wolność. Gdyby nie oni, znacznie trudniej byłoby wyzwalać spod okupacji niemieckiej Francję, Belgię czy Holandię. Mamy w stosunku do was żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej zaciągnięty ogromny dług; nie tylko my Polacy, ale również cała Europa. Wasze pokolenie nie zastanawiało się, czy warto narażać zdrowie i życie, tylko wiedzieliście tak jak wasi poprzednicy, że zawsze trzeba ojczyźnie wolności i niepodległości poświęcać wszystko, co najcenniejsze” – powiedział szef UdsKiOR.

Następnie Jan Józef Kasprzyk Krzyżem Walecznych odznaczył pośmiertnie por. Marian Plichtę. W jego imieniu, odznaczenie przyjęła córka, Joanna Wielgat. Medalami „Pro Patria” odznaczone zostały Jolanta Gawlicka, Krystyna Grzeszczuk, Barbara Kalinowska.

Gen. Maczek dowodził 1. Polską Dywizją Pancerną, którą organizowano w latach II wojny światowej w Szkocji. Po intensywnym szkoleniu, w składzie Pierwszej Armii Kanadyjskiej, ruszyła ona na otwarty w czerwcu 1944 r. front zachodni. Zwycięski marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po wielką bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl