fot. twitter.com

J. Emilewicz: Dwukrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a USA możliwy w perspektywie pięciu lat

Dwukrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest możliwy w perspektywie pięciu lat – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„To jest bardzo duży polsko-amerykański tydzień” – powiedziała dziennikarzom minister przedsiębiorczości i technologii, która przyjechała na polsko-amerykański szczyt gospodarczy z lotniska, po trzydniowej oficjalnej wizycie w USA. W czasie tej wizyty nastąpiło m.in. otwarcie Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie.

„W otwarciu uczestniczyły nie tylko polskie firmy, które już są na rynku amerykańskim, także polskie przedsiębiorstwa, które są zainteresowane wejściem, ale przede wszystkim firmy amerykańskie, które w tym forum widzą miejsce i sposób na współpracę” – powiedziała minister.

Jak przypomniała Jadwiga Emilewicz, przez ostatnie niemal trzydzieści lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych udało się osiągnąć bardzo wiele.

„220 tys. miejsc pracy, ponad 40 mld dol. inwestycji i budowa klastrów takich, jak chociażby w Dolinie Lotniczej, gdzie wokół dużych korporacji amerykańskich powstało już ponad 100 polskich firm, które dostarczają już towary i usługi na cały świat” – podkreśliła.

Według szefowej MPiT to „doskonały wzór dobrej współpracy, dobry początek nowego okresu – tego, który wskazaliśmy w SOR, zdefiniowaliśmy jako reindustrializacja w oparciu o nowe technologie, w oparciu o lokalizacje inwestycji – jeśli zagranicznych to wysokowolumenowych, wysokowartościowych, tych które decydują się otwierać w Polsce centra badawczo-rozwojowe”.

Szefowa MPiT odniosła się też do możliwości wzrostu wymiany handlowej między naszymi krajami.

„Po ubiegłym roku wzrost wymiany handlowej o 22 proc. to rekordowy wzrost w skali trzydziestu lat” – podkreśliła.

Oceniła, że istnieje potencjał dwukrotnego wzrostu tej wymiany.

„Chcielibyśmy, aby USA były nie ósmym, ale piątym partnerem w polityce gospodarczej Polski. Aby polskie firmy zechciały spojrzeć nieco szerzej i nieco dalej” – powiedziała.

Jak zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, taki potencjał istnieje w nowych towarach i usługach.

„Widzimy, że na rynek amerykański wchodzą branże, o których nawet byśmy nie pomyśleli – branża kreatywna, gry komputerowe, które dzisiaj stanowią 4 proc. całej wartości naszego eksportu do Stanów Zjednoczonych” – zaznaczyła.

Dodała, że jest też większe zainteresowanie także naszą biotechnologią.

„Jesteśmy na początku tej drogi, ale pierwsze formulacje budzą zainteresowanie już na amerykańskim rynku” – powiedziała. „Idziemy szeroko”– podkreśliła minister.

Jak przypomniała Jadwiga Emilewicz, 5 maja w jednej z baz NASA jest wystrzeliwana misja Insight.

„Do tej misji polska mała firma z branży kosmicznej przygotowała kreta marsjańskiego, który poleci w misji. To też pokazuje obszar i potencjał, jaki ma polska gospodarka” – podkreśliła szefowa MPiT.

Minister wskazała, że dwukrotny wzrost wymiany gospodarczej jest możliwy w perspektywie pięcioletniej.

„Biorąc pod uwagę, że polska gospodarka rośnie w dwukrotnie szybszym tempie w ciągu ostatnich dwóch lat, pewnie możemy policzyć horyzont pięciu lat, zakładając, że trendy gospodarcze będą utrzymywały się na takim poziomie jak dzisiaj” – oceniła.

Według Jadwigi Emilewicz przyszłość stosunków polsko-amerykańskich rysuje się bardzo optymistycznie.

„Zainteresowanie amerykańskiego biznesu w dalszym inwestowaniu w Polsce jest ogromna” – powiedziała.

Dodała, że firmy, które już dzisiaj są w Polsce, myślą o kolejnych inwestycjach.

„I pojawiają się kolejne, które są zainteresowane przyjazdem do Polski” – zaznaczyła.

Jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, może w tym pomóc nowo otwarta Polska Izba Handlowa w USA.

„Rolą izby jest ułatwianie wejścia na rynek, pomoc prawna, ułatwianie szukania partnerów biznesowych” – wyjaśniła.

Dodała, że ma ona też „ciągnąć za uszy polskich przedsiębiorców, by chcieli wchodzić na rynek amerykański”.

PAP/RIRM

drukuj