fot. PAP/Andrzej Grygiel

J. Czaputowicz spotkał się z szefem niemieckiego MSZ

Relacje dwustronne, sytuacja Polonii w Niemczech, Brexit, nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, czy niedawne spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem to niektóre tematy rozmów szefów dyplomacji Polski i Niemiec.

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas spotkali się w poniedziałek w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Wcześniej w Oświęcimiu niemiecki polityk odwiedził m.in. były niemiecki obóz Auschwitz. Obaj politycy podkreślali wymiar miejsca spotkania, które, jak mówili, jest symbolem trudnej polsko-niemieckiej historii.

Na późniejszej wspólnej konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z drugiej już wizyty Heiko Maasa w Polsce i spotkania z nim w formule dwustronnej. Ma ona na celu, jak mówił, podkreślenie relacji między naszymi państwami i dokonanie analizy, jak współpracę można rozwijać.

Rozmowy dotyczyły m.in. zaplanowanych na ten rok spotkań bilateralnych, w tym listopadowych konsultacji międzyrządowych.

Oceniliśmy, że nasze resorty bardzo intensywnie ze sobą współpracują na poziomie ministrów, wiceministrów i specjalistów. Rozmawialiśmy też wstępnie o sytuacji Polonii w Niemczech. Zależałoby nam na wsparciu ze strony rządu niemieckiego przede wszystkim w zakresie edukacji w języku polskim. Duży zakres tematów to agenda europejska i międzynarodowa, Brexit, perspektywa finansowa. Myślę, że kwestia przyszłości UE to jest ten obszar, na którym nasza współpraca polskoniemiecka jest możliwa i może być ona bardzo owocna – mówił minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że poprosił niemieckiego ministra o informacje nt. niedawnego spotkania Angeli Merkel z Władimirem Putinem. Jak powiedział, uzyskał odpowiedź, że dotyczyło ono całego szeregu problemów międzynarodowych.

Poniedziałkowa wizyta ministra Heiko Maasa w Polsce była już drugą. Wcześniejsza odbyła się w Warszawie w połowie marca, po zaprzysiężeniu nowego rządu przez kanclerz Niemiec.

RIRM

drukuj