fot. twitter.com/MinZdrowia

J. Cieszyński: wystawiono już 1,3 mln e-recept

W Polsce wystawiono dotąd 1,3 mln recept elektronicznych – poinformował w środę w Katowicach wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, miał 99 lat, najmłodszy przyszedł na świat w tym roku.

„Od 1 stycznia każdej aptece można taką receptę zrealizować. Teraz do końca tego roku pracujemy nad tym, by były one wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich. To jest duża praca, wymagająca współpracy z wieloma interesariuszami – z samorządem lekarskim, dyrektorami placówek, informatykami – z wieloma osobami, które odpowiadają za to, że w każdym gabinecie pojawi się komputer, pojawi się możliwość wystawiania e-recepty” – powiedział wiceminister podczas środowej konferencji prasowej.

„W całej Polsce mamy już ponad 1,3 mln recept elektronicznych, na Śląsku ten proces rusza, pierwsza e-recepta została wystawiona w listopadzie w Katowicach. Dzisiaj mamy tych e-recept już ponad 17 tys.” – dodał.

Wystawia je w woj. śląskim ponad 50 placówek wobec 600 w całym kraju. Najlepsza wystawiła ich 3,5 tys.

Janusz Cieszyński przyznał, że postępy wdrażania tej usługi w woj. śląskim nie są satysfakcjonujące. W środę wziął udział w spotkaniu z lekarzami, by – jak stwierdził – poznać przyczynę, dla której „jeszcze nie mamy tylu e-recept, ile byśmy chcieli”.

Jak poinformował wiceminister, najstarszym Ślązakiem, który wystawił e-receptę, był 80-letni lekarz.

„Najstarszy pacjent, któremu wystawiono taką receptę, miał 99 lat, najmłodszy urodził się w tym roku – można spokojnie powiedzieć, że e-recepta nie ma barier wiekowych” – podkreślił Janusz Cieszyński.

Przypomniał o zaletach e-recepty – jest czytelna, zawsze poprawna – nie trzeba pamiętać o pieczątkach czy podpisach, nie można jej zgubić, zawsze można też zapoznać się z jej treścią na internetowym koncie pacjenta.

Obecna na konferencji posłanka PiS Barbara Dziuk, zasiadająca w sejmowej komisji zdrowia, podkreśliła, że cyfryzacja w służbie zdrowia jest potrzebna i pacjentom, i jednostkom medycznym.

„Spotykamy się, żeby pokonywać bariery, przekonywać nieprzekonanych” – podkreśliła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl