Izrael zgadza się na przedłużenie rozejmu, Hamas odrzuca propozycję

Izrael zgodził się na przedłużenie o 4 godz. 12-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy, do północy; propozycji rozejmu nie przyjął Hamas, a następnie odpalił w stronę Izraela trzy rakiety ze Strefy Gazy – podały w sobotę wieczorem izraelskie źródła wojskowe.

„Gabinet bezpieczeństwa zaakceptował przedłużenie rozejmu o cztery godziny aż do północy w sobotę” – podano w telewizji izraelskiej po wcześniejszym apelu szefów dyplomacji siedmiu państw, którzy spotkali się w Paryżu.

Jednak palestyński Hamas nie zgodził się na dalszy rozejm.

Po 12-godzinnej przerwie w stronę Izraela wystrzelono z Gazy co najmniej trzy rakiety.

Wcześniej w sobotę w paryskim spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kataru, Turcji i Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciel UE.

– Wszyscy wzywamy strony do przedłużenia tego humanitarnego zawieszenia broni, które właśnie obowiązuje na 24 godziny z możliwością odnowienia. Wszyscy chcemy również uzyskać jak najszybciej trwały rozejm. Trwały rozejm, spełniający uzasadnione potrzeby izraelskiego bezpieczeństwa, jak i palestyńskie potrzeby w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego – powiedział minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius dziennikarzom po spotkaniu.

12-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie o godz. 7 czasu polskiego; Izrael i Hamas zgodziły się na to pod presją USA i Egiptu.

Izraelskie wojsko zgodziło się wstrzymać w sobotę na 12 godzin działania zbrojne, ale pod warunkiem, że będzie mogło prowadzić poszukiwania tuneli używanych przez bojowników palestyńskich.

Od początku izraelskiej ofensywy z 8 lipca prowadzonej w odpowiedzi na ostrzał rakietowy ze strony Hamasu bilans ofiar śmiertelnych podany w sobotę przez ministerstwo zdrowia Strefy Gazy przekroczył tysiąc, a około 6 tys. osób zostało rannych. Ofiary w większości to cywile. Jak powiedział rzecznik ministerstwa, rozejm w Strefie pozwolił na wydobycie spod gruzów ponad 100 ciał.

Jak podają palestyńscy obrońcy praw człowieka, zniszczone zostały setki domów, w tym około 500 w pobliżu atakowanych obiektów; kilkadziesiąt tysięcy ludzi straciło dach nad głową.

Po stronie izraelskiej od 8 lipca zginęło 40 żołnierzy izraelskich, dwóch cywilów i tajlandzki pracownik rolny. Izraelska armia od wojny z libańskim Hezbollahem w 2006 roku, kiedy zginęło 119 żołnierzy, nie poniosła tak ciężkich strat.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl