fot. wikipedia

Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

Państwo Izrael jako pierwsze użyło w walce myśliwca F-35 – takie informacje podał dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin. Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie użyto nowoczesnej maszyny.

Siły zbrojne Izraela były pierwszymi poza USA, które zakupiły samoloty F-35. Pierwsze dwie z zamówionych 50 maszyn przekazano w grudniu 2016 r. Według mediów obecnie izraelskie lotnictwo bojowe ma ich już co najmniej dziewięć.

Teraz Izrael po raz pierwszy użył nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 w walce – poinformował dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin. Jego wypowiedź zamieszczono na oficjalnym koncie twitterowym izraelskich sił zbrojnych.

Nie wiadomo, gdzie konkretnie strona izraelska użyła w walce F-35 – ponaddźwiękowego wielozadaniowego myśliwca piątej generacji wykonanego w technologii stealth, która zapewnia trudną wykrywalność przez radary. Izrael przyznał, że wielokrotnie atakował z powietrza cele w Syrii, by uniemożliwić transfer irańskiej broni do libańskiego Hezbollahu.

Lotnictwo izraelskie zaatakowało w tym miesiącu także cele w Syrii. Agencja Reuters podaje, że „przypuszcza się”, iż izraelskie lotnictwo prowadzi również operacje przeciwko islamistom na półwyspie Synaj w Egipcie oraz przemytnikom broni dla Hamasu – w Sudanie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj