fot. PAP/EPA

Irlandia: Zakończył się Kongres Duszpasterski

W Irlandii zakończył się Kongres Duszpasterski trwający podczas Światowego Spotkania Rodzin. Temat „Rodzina i miłość” był przewodni podczas odbywających się dyskusji. Do Dublina przybyło wiele rodzin.

Cristina Schlichting, znana katolicka dziennikarka radia Cope, uważa, że kongres był fascynujący i można było wiele się nauczyć.

– Czymś naprawdę fascynującym było móc spotkać się z rodzinami z całego świata oraz poczuć się ich siostrą. Rozmawialiśmy o różnego rodzaju problemach, które w pewnych sytuacjach są inne, ponieważ każdy kraj i kontynent ma swoje priorytety. Ale niektóre problemy w tej globalnej wiosce są takie same. Spotykasz więc wiele inteligencji, wiele wrażliwości, które starają się znaleźć konkluzję, rozwiązanie. Pokazuje to, że Kościół – miejsce nieustannej odnowy osobistej i stałej radości – jest miejscem wielkiej inteligencji i kreatywności. Potwierdza to również to, czego nauczyliśmy się od papieża Benedykta XVI: centralną jedność rozumu i wiary. Naprawdę – jak mówił z kolei Karol Wojtyła – nie powinniśmy się lękać, powinniśmy otworzyć drzwi Chrystusowi, ponieważ jest to rzecz pasjonującą nawet z punktu widzenia czystej racjonalności – wskazała Cristina Schlichting.

Ks. abp Braulio Rodríguez, prymas Hiszpanii, mówił z kolei o realnej sytuacji małżeństwa i rodziny w swoim kraju oraz o wyzwaniach, jakie niesie Kościół [czytaj więcej].

– W ciągu kilku ostatnich lat zobaczyliśmy wielki spadek związków małżeńskich, tj. sakramentu małżeństwa i wzrost tzw. małżeństw cywilnych. Z drugiej strony ogromny wzrost rozwodów i separacji, ponieważ nasze prawo oferuje rozwód na zawołanie, „rozwód ekspresowy”, bez względu na to czy druga strona chce go czy nie. Z jednej więc strony jesteśmy trochę przestraszeni, ponieważ nie przynosi to ludziom szczęścia, choć politycy myślą, że są to ich prawa. Z drugiej strony jesteśmy pełni nadziei, ponieważ nie ma innej drogi, aby odnowić istotę komplementarnej jednością kobiety i mężczyzny, także przeciwko ideologii gender. Musi to być świadectwo konkretne, ze wszystkimi swoimi trudnościami i ograniczeniami. Tylko to może zmienić ten świat: Duch Święty i miłość osób, która odnawia się zgodnie z tym, jak Bóg nas stworzył. Pamiętam jeszcze pierwsze spotkanie rodzin w 1994 r. z papieżem Janem Pawłem II. Już wówczas mówiło się o tej rzeczywistości. Ewangelia życia, ewangelia rodziny jest czymś, co nigdy się nie kończy, podobnie jak błogosławieństwa. W każdym pokoleniu trzeba je realizować i nimi żyć – akcentował prymas Hiszpanii.

Większość uczestników Kongresu Duszpasterskiego została w Dublinie, aby towarzyszyć papieżowi Franciszkowi w jego wizycie w Irlandii. To 24. zagraniczna podróż Ojca Świętego.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj