fot. pl.wikipedia.org

Irak: Wojsko ma pełną kontrolę nad wschodnim Mosulem

Irackie siły wojskowe i policyjne odbiły z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) ostatnie bastiony dżihadystów we wschodnim Mosulu, dzięki czemu przejęły pełną kontrolę nad tą częścią miasta – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Iraku.

Mosul to trzecie największe miasto w Iraku.

„Siły zbrojne całkowicie wyzwoliły lewy brzeg (Tygrysu – PAP) w Mosulu, zadając wrogowi poważne straty w ludziach i sprzęcie” – podał resort obrony w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

W czwartek irackie siły informowały o przejęciu kontroli nad prawie całym wschodnim Mosulem. W rękach IS pozostawała wtedy jedna dzielnica, al-Arabi. Tego dnia podano również, że trwają przygotowania do operacji w zachodniej części miasta, która jest całkowicie opanowana przez dżihadystów.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów.

PAP/RIRM

drukuj