fot. PAP/Rafał Guz

IPN: Żołnierze Niezłomni na Przystanku Historia IPN Nowy Jork – marzec 2018 r.

W dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: „Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie”.

Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN „Łączka. Panteon Narodowy pod cmentarnym murem”, dokumentująca etapy poszukiwań i ekshumacji ofiar reżimu komunistycznego. Poszukiwania trwały od 2012 do 2017 roku i były prowadzone przez zespół historyków, archeologów, antropologów i lekarzy sądowych pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W tym okresie odnaleziono szczątki około 300 osób, w tym 51 zidentyfikowano.

Kierujący ekshumacją prof. Krzysztof Szwagrzyk ujawnił, że około dwóch trzecich szczątków nosiło ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca, o godz. 19.00, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.

W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark 6 marca, o godz. 19.00, w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. „Polska Szuka Bohaterów” oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat „WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce”.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz na stronę organizatora: Stowarzyszenie Pamięć http://www.pamiec.us/, gdzie można znaleźć informacje o marcowym Przystanku Historia oraz jego wcześniejszych edycjach.

Dodatkowo obok spotkań z Polonią, które odbędą się na terenie stanów NY, NJ i PA we współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Centralą Polskich Szkół Dokształcających pracownicy Biura Edukacji Narodowej poprowadzą zajęcia w polonijnych szkołach oraz warsztaty dla nauczycieli.

IPN/RIRM

drukuj