IPN zaprezentował wirtualny spacer po Miejscach Pamięci Narodowej

Od dziś każdy z nas będzie mógł odbyć wirtualny spacer po miejscach pamięci. Pierwszym z takich miejsc, jakie zaprezentował dziś Instytut Pamięci Narodowej, jest powązkowska Łączka. Za pomocą nowoczesnej grafiki użytkownik może cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. i zobaczyć, jak wówczas wyglądało miejsce kaźni naszych bohaterów oraz prowadzone na tym terenie prace badawcze.

„Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” to multimedialna aplikacja, która jest efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów Instytutu Pamięci Narodowej [zobacz]. https://www.laczka.ipn.gov.pl/

– Nowatorski projekt Instytutu Pamięci Narodowej, którego celem głównym jest prezentacja przestrzenna dorobku Biura Poszukiwań i Identyfikacji, ale również aplikacja, która umożliwi odbycie podróży po miejscach kaźni naszych bohaterów, które miały być niedostępne – powiedziała mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i identyfikacji IPN.

Pierwszym z takich miejsc jest kwatera „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. To tutaj przez ostatnich 5 lat IPN prowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne. Dziś te działania zostały zakończone. Teraz, dzięki aplikacji, będziemy mogli odbyć wirtualny spacer i poznać historię miejsca kaźni naszych bohaterów oraz historię prac archeologicznych i ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

– Uznaliśmy, że w świecie, w którym żyjemy, tą najwłaściwszą formą będzie opracowanie wirtualne Łączki, które pozwoli na to, że każdy, kto posiada komputer; każdy, kto posiada telefon komórkowy bez wychodzenia z domu, w każdym miejscu, gdzie się znajduje, będzie mógł wejść na stronę poświęconą Łączce – mówił wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zastępca prezesa IPN wierzy, że ta wirtualna forma przekazu zostanie właściwie przyjęta nie tylko przez młode pokolenie Polaków.

– Jak pokazały wydarzenia ostatnich tygodni, trzeba jeszcze bardzo wiele zrobić, żebyśmy my, Polacy poznali swoją historię, ale także, aby świat ją poznał. Nie wydaje mi się, żeby poznał ją poprzez najlepiej nawet udokumentowane wydawnictwa historyczne. Myślimy, że ta forma jest jedną z ciekawszych narzędzi dyskusji, które możemy zaproponować – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W najbliższym czasie IPN zaprezentuje inne wirtualne miejsca pamięci: Więzienie przy Rakowickiej w Warszawie, Strzelecką 8 czy Cmentarz Bródnowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl