fot. twitter.com

IPN: Wiemy, gdzie spoczywają żołnierze NOW rozstrzelani w 1946 r.

IPN wie już, gdzie spoczywają żołnierze Narodowej Organizacji Wojskowej skazani na śmierć w 1946 r. w Cieszynie i rozstrzelani – dowiedziała się w poniedziałek PAP od Adama Kondrackiego z katowickiego oddziału IPN. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną wydobyci.

„Wedle zgromadzonych źródeł spoczywają razem. Wiemy dokładnie gdzie” – podał Adam Kondracki, który jest pracownikiem wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.

Chodzi o Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika. Zostali oni skazani w czerwcu 1946 r. podczas procesu w Cieszynie na śmierć. Komuniści rozstrzelali ich 2 sierpnia. Współcześnie upamiętnia ich tylko niewielki pomnik w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim, gdzie – według relacji świadków – mieli zostać pochowani. Badania IPN w terenie wykluczyły to jednak.

Pracownik IPN nie podał, gdzie spoczywają żołnierze. Prawdopodobnie to jeden z cmentarzy na Śląsku Cieszyńskim.

Adam Kondracki poinformował zarazem, że termin prac, podczas których rozstrzelani żołnierze zostaną wydobyci, nie został jeszcze wyznaczony.

„W tym przypadku nasze plany zależą w znacznym stopniu od postępu w negocjacjach, których wynik jest trudny do przewidzenia” – dodał Adam Kondracki.

Zapewnił zarazem, że Instytut czyni starania, by prace poszukiwawcze przyspieszyć.

NOW została założona w czerwcu 1945 r. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ pod dowództwem Henryka Flamego „Bartka” – najliczniejszą formacją podziemia antykomunistycznego w Beskidach i na Śląsku. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez Urząd Bezpieczeństwa i stanęło przed sądem. Kilkunastu z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl