IPN w związku ze śledztwem szuka byłych więźniów obozu w Sachsenhausen

W związku z prowadzonym przez IPN śledztwem ws. zbrodni popełnionych na Polakach w niemieckim obozie Sachsenhausen, Instytut szuka świadków – m.in. byłych więźniów tego obozu. Proszeni są oni o kontakt z krakowskim oddziałem IPN.

10 września IPN podał, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni dokonanej na Polakach w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w latach 1939 – 1945.

Jak mówił PAP prok. Wojciech Pardyak z krakowskiego IPN, dotąd nie prowadzono w Polsce kompleksowego śledztwa skoncentrowanego na obozie Sachsenhausen, mającego wyjaśnić wszystkie okoliczności jego działalności i zmierzającego do ustalenia liczby ofiar.

„Sprawy dotyczące tego obozu były rozproszone w różnych postępowaniach w całym kraju. Teraz zostaną zebrane na potrzeby tego śledztwa” – wyjaśnił prok. Wojciech Pardyak.

We wtorek IPN poinformował, że szuka świadków – m.in. byłych więźniów obozu, którzy proszenie są o kontakt. Ich zeznania pomogą m.in. określić zakres zbrodniczej działalności personelu obozu.

„Oddziałowa Komisja zwraca się do wszystkich, którzy byli więźniami tego obozu lub osób najbliższych w stosunku do takich osób o kontakt z Komisją w formie pisemnej, elektronicznej, telefonicznej lub osobiście na adres: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, ul. Reformacka 3, 31-012 Kraków, tel. 12 429-62-35; e-mail: [email protected]” – napisał krakowski IPN w komunikacie przesłanym PAP.

Obóz koncentracyjny Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 r. w okolicy miasta Oranienburg, około 30 km na północ od Berlina. Działał do 22 kwietnia 1945 r. Był początkowo miejscem, w którym przetrzymywano politycznych przeciwników Hitlera z Niemiec.

W czasie wojny do Sachsenhausen deportowano obywateli podbitych i okupowanych przez III Rzeszę krajów w Europie. W obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Więźniem Sachsenhausen był też gen. Stefan Rowecki „Grot”, dowódca Armii Krajowej, zamordowany tam w sierpniu 1944 r.

W latach 1936-1945 w KL Sachsenhausen i w jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło. Dokładną liczbę ofiar trudno ustalić.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl