IPN ujawni plan prac badawczych ws. więzienia przy ul. Rakowieckiej

Dziś poznamy szczegóły dotyczące rozpoczęcia przez IPN prac badawczych na terenie warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej. Mają one na celu zlokalizowanie miejsc pochówków straconych i zamordowanych w latach 1945 – 1956.

Pracownicy IPN prowadzą już wykopy w pobliżu starej kotłowni. Ponadto badają teren na tyłach aresztu niedaleko ul. Narbutta. W latach 40. i 50. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonanych zostało ok. 200 egzekucji, m.in. na polskich żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje pracami podkreśla, że potrwają one lata, bo obszar badań jest bardzo szeroki.

– Będziemy mówili o działaniach archeologicznych, które zostały podjęte na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej. To miejsce, gdzie w latach 40. i 50. uśmiercono kilkuset ludzi. Są relacje i dokumenty potwierdzające, że szczątki niektórych z nich były grzebane na terenie więzienia. Naszym celem jest odnalezienie tych szczątków, ale także identyfikacja miejsc, gdzie wykonywane były egzekucje. Będziemy te działania kontynuowali jeszcze przez następne lata – zaznacza prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Areszt śledczy Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej powstał na początku XX wieku. W czasie wojny był wykorzystywany przez Niemców, a po 1945 roku przetrzymywano w nim więźniów politycznych.

Wśród polskich bohaterów zamordowanych przez ubeków w więzieniu na Rakowieckiej byli m.in.: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, gen. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” czy rotmistrz Witold Pilecki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl