IPN: trwają prace na cmentarzu w Hruszowicach

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął dziś etap prac ziemnych na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla. W czwartek rozbierano tzw. ławę fundamentową spod pomnika UPA, który znajdował się tam do ubiegłego roku. 

Ława była utworzona z betonu i bardzo silnego zbrojenia, niespotykanego w tego typu konstrukcjach na cmentarzach – zauważył kierujący pracami wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Instytut chce ustalić, czy w miejscu, gdzie stał pomnik, znajdują się – jak twierdzi strona ukraińska – pochówki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii.

W czwartek, zaraz po rozpoczęciu prac, przedstawiciel strony ukraińskiej chciał, żeby nie przeprowadzać prac, ponieważ oznajmił, iż jest to ukraińskie miejsce pamięci. Oskarżano zespół IPN o naruszenie prawa międzynarodowego. Użyto także określenia, że „jest to barbarzyństwo, to co w Polsce robimy”.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk wskazał, że spór mogą zakończyć tylko wyniki badań naukowych, dlatego trzeba je przeprowadzić, a dialog polsko-ukraiński musi opierać się na prawdzie.

– Jeżeli nie będzie tutaj żadnych szczątków ludzkich, wówczas upadnie narracja ukraińska, że zdewastowano jakikolwiek grób. Jeżeli natomiast będą szczątki ludzkie, to zgodnie z polskim prawem i tradycją ci ludzie będą pochowani w trumnach, będą mieli swoje groby i krzyże. Czym innym jest jednak niepodlegające dyskusji w Polsce prawo do własnego grobu, do pochówku, a czym innym jest wznoszenie w Polsce pomników ku czci UPA. Na to zgody nie będzie – zaznaczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W skład zespołu prowadzącego prace wchodzą m.in. archeolodzy, medyk sądowy, a także pięciu specjalistów z Ukrainy – jako obserwatorzy.

Pomnik UPA na cmentarzu w Hruszowicach wzniesiono nielegalnie w 1994 r. W kwietniu ub.r. dokonano jego rozbiórki. Mimo, że demontaż odbył się zgodnie z obowiązującym prawem, to stał się on powodem wprowadzenia przez władze w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl