IPN rozpoczyna prace poszukiwawcze na Białorusi

Pracownicy Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzą prace poszukiwawcze mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy polegli we wrześniu 1939 r. przy strażnicy w miejscowości Pohost – podało dziś Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Strażnica „Pohost” (region wilejski, na północny zachód od Mińska) wchodziła w skład kompani granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” Pułku „Wilejka”. We wrześniu 1939 cała załoga strażnicy zginęła w walce. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile przy strażnicy. Jedyną znaną z nazwiska osobą jest dowódca strażnicy, plutonowy Stefan Komar.

Jak podało na Facebooku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, „prace będą polegały w pierwszej kolejności na dokonaniu odwiertów i wykopów sondażowych w ramach pól badawczych wyznaczonych na podstawie map wojskowych i zdjęć satelitarnych. Sondaże wiertnicze pozwolą na rozpoznanie warunków glebowych, struktury gruntu i układu warstw związanych z infrastrukturą z okresu funkcjonowania strażnicy”.

Prace zostaną przeprowadzone wspólnie z żołnierzami samodzielnego specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

Pod koniec sierpnia „Rzeczpospolita” informowała, że prace IPN na Białorusi rozpoczną się 4 września.

„Wyrażenie zgody władz białoruskich na przeprowadzenie tych prac określane jest przez polskich historyków jako przełom. Od kilkunastu lat nie prowadzono na Białorusi podobnych prac” – napisał dziennik.

Białoruś to kolejne państwo na Kresach Wschodnich, w których IPN przeprowadzi w tym roku prace. Ostatnie prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terytorium Republiki Białorusi zostały przeprowadzone w 2008 r. przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W Koryniu ekshumowano wówczas szczątki ponad 50 osób poległych i zamordowanych po 17 września 1939 r. przez jednostki sowieckie, wśród których byli zarówno żołnierze jak i ludność cywilna. Odnaleziono między innymi szczątki generała Stanisława Dowoyno-Sołłohuba (będącego wówczas w stanie spoczynku), zastrzelonego 22 września 1939 r. w swoim domu przez sowieckiego oficera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl