IPN ogłosił kolejne nazwiska ofiar komunizmu

Znamy 12 kolejnych nazwisk bohaterów walk o wolną Polskę – żołnierzy podziemia niepodległościowego i ofiar terroru komunistycznego. O wynikach identyfikacji kolejnych ofiar, które zostały ekshumowane na Wojskowych Powązkach, poinformował dziś w Belwederze IPN. To ważny element obchodów przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wśród zidentyfikowanych są: płk. Marian Orlik, kmdr. Stanisław Mieszkowski, ppor. Jerzy Miatkowski, kmdr. Zbigniew Przybyszewski, Karol Rakocz, por. Edmund Tudruj, por. Arkadiusz Wasilewski, Jan Czeredys, Adam Gajdek, Roman Groński, Aleksander Adam Kita, Antoni Olechnowicz,

Jest to kolejna stosunkowo mała grupa zidentyfikowanych osób, które zostały pomordowane przez komunistów w więzieniach warszawskich; pogrzebane, wyrzucone, miały zostać wyklęte – zaznaczył historyk Leszek Żebrowski.

To pokazuje jaka jest skala problemu, ile jeszcze przed nami. Brakuje nie tylko kilkunastu, kilkudziesięciu czy kilkuset osób, ale dziesiątków tysięcy nazwisk. Te nazwiska mówią o różnych organizacjach konspiracyjnych. To są zarówno oficerowie wojska, którzy byli oskarżeni całkiem bezprawnie o spisek, jak i zamordowani oficerowie Wojska Polskiego sprzed wojny, ale też przywódcy konspiracji AK-owskiej, AK-owskiej z Wileńszczyzny, z centralnej Polski, Zrzeszenia WiN – zaznaczał historyk Leszek Żebrowski.

Dziś o godz. 14.00 w kwaterze „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach zostaną złożone wieńce.

Do tej pory z kwatery „Ł”, wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 16 zidentyfikowano. Udało się odnaleźć wybitnych dowódców oddziałów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Uroczystości pogrzebowe odnalezionych już ofiar mają odbyć się w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego – 27 września 2014 r. Wśród poszukiwanych są m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”. Kolejny, już trzeci, etap poszukiwań ofiar reżimu komunistycznego zaplanowano na wiosnę.

– Najważniejszym działaniem, które Instytut Pamięci Narodowej musi wykonać w tym roku, jest doprowadzenie do trzeciego etapu prac ekshumacyjnych, poszukiwawczych na kwaterze cmentarza powązkowskiego, w czasie których będziemy starali się odnaleźć około 90 więźniów, których szczątki z pewnością tam się znajdują, a problem z ich wydobyciem polega na tym, że znajdują się pod współczesnymi pomnikami. Poza tym miejscem, poza kwaterą ,,Ł’’ mamy w tym roku także plan na przebadanie dwóch innych miejsc w Warszawie – oznajmił prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN-u.

 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl