fot. wikipedia.org

IOM: Karawana migrantów z Ameryki Środkowej rośnie, liczy 7 tys. osób

Karawana migrantów z krajów Ameryki Środkowej zmierzających do USA stale rośnie i liczy obecnie ponad 7 tys. osób – poinformował w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Aziz Haq, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM).

„Karawana liczy 7233 osoby, z których większość zamierza kontynuować swój marsz na Północ” – powiedział Farhan Aziz Haq, apelując jednocześnie o traktowanie migrantów „z szacunkiem i w sposób godny”.

Grupa reporterów AP towarzysząca karawanie potwierdza, że migrantów stale przybywa; pochodzą oni głównie z Hondurasu, ale jest też wiele osób z Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui.

Tłum będzie nadal rósł; władze Gwatemali poinformowały w niedzielę wieczorem, że z Hondurasu do ich kraju przedostała się grupa licząca około 1 tys. migrantów, która zmierza ku karawanie.

Prezydent Donald Trump zagroził wcześniej w poniedziałek na Twitterze, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA. Napisał również, że zaalarmował wojsko i straż graniczną.

Oznajmił też, że wśród migrantów idących z Ameryki Środkowej są terroryści z Bliskiego Wschodu; jeden z przywódców karawany, pochodzący z Salwadoru Denis Omar Contreras powiedział dziennikarzom AP: „O ile wiem, nie ma terrorystów w tych czterech krajach, jeśli nie liczyć skorumpowanych rządów”.

W niedzielę wieczorem migranci dotarli do położonego blisko granicy meksykańskiego miasta Tapachula, gdzie organizują tymczasowe obozowiska w publicznych parkach.

PAP/RIRM

drukuj