Inscenizacja to za mało

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wykazuje zainteresowania wykorzystaniem sześćsetnej rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem zarówno dla przypomnienia tego wydarzenia w kraju, jak i promocji Polski za granicą. Tymczasem władze litewskie przyjęły specjalną ustawę zawierającą program działań dla uczczenia tej rocznicy.


Rząd litewski przywiązuje ogromną wagę do nadchodzącej 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wyrazem tego jest m.in. przyjęcie specjalnej ustawy, która określa ramy i program obchodów zwycięstwa nad zakonem krzyżackim. Natomiast odpowiedzialne za przebieg uroczystości Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skupia się głównie na wsparciu corocznej inscenizacji bitwy na polach grunwaldzkich, lakonicznie obiecując wsparcie lokalnych uroczystości rocznicowych.

Jurgis Giedrys, attaché ds. kultury z ambasady Republiki Litewskiej, informuje nas, że w celu wsparcia obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem parlament litewski przyjął specjalną ustawę. Określa ona program i zakres działań podejmowanych dla uczczenia pamięci tej polsko-litewskiej wiktorii nad zakonem krzyżackim. Giedrys zapowiada zorganizowanie w ramach obchodów m.in. międzynarodowej sesji naukowej. – Odbędą się w dodatku igrzyska sportowe młodzieży, jeśli natomiast chodzi o wydarzenia kulturalne, będą to wystawy: stacjonarna i mobilna. Ta ostatnia mogłaby być prezentowana nie tylko na terenie Litwy, bo toczą się rozmowy, by pokazać ją również za granicą. Ponadto zamierzamy stworzyć utwór muzyczny poświęcony bitwie pod Grunwaldem. Do obchodów jej 600-lecia włączają się jeszcze inicjatywy lokalne, przeprowadzone przez różne samorządy, organizacje społeczne i młodzieżowe, które będą tym zainteresowane – wylicza Giedrys.

W Polsce za upamiętnienie 600. rocznicy bitwy grunwaldzkiej jest odpowiedzialne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Problem w tym, że poza zaangażowaniem środków tego resortu w uroczystości na polach Grunwaldu niewiele wiadomo o wsparciu dla innych imprez kulturalnych i naukowych. „Oprócz wielkiej rekonstrukcji na polach Grunwaldu, połączonej z uroczystościami upamiętniającymi, odbędzie się również szereg imprez artystycznych i edukacyjnych o charakterze lokalnym. Przewidywane jest wsparcie finansowe dla najbardziej interesujących wydarzeń, które będą mogły liczyć na przychylność i priorytetowe traktowanie w ramach programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego” – informuje nas resort kultury. Ministerstwo zapewnia, że w najbliższym czasie zostanie powołany komitet organizacyjny, do którego zadań będzie należało m.in. opracowanie założeń ideowych, strategii promocyjnej oraz oficjalnego harmonogramu obchodów w 2010 roku. „Należy podkreślić, że nie jest jeszcze możliwe dokładne oszacowanie budżetu całego przedsięwzięcia. Wysokość środków przeznaczonych na ten cel w roku 2009 zostanie podana do publicznej wiadomości po uchwaleniu nowelizacji budżetu państwa na ten rok” – czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Tymczasem samorządowi organizatorzy imprez związanych z 600-leciem bitwy grunwaldzkiej są zdziwieni brakiem zainteresowania władz promocją tego wydarzenia ze strony władz państwowych. – Z tego, co wiem, sam Grunwald jako taki otrzymał środki z budżetu państwa. Natomiast powiem szczerze, że nikłe są informacje o przygotowaniach w skali kraju – uważa prof. Piotr Franaszek, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, radny PiS, pomysłodawca obchodów 600-lecia bitwy grunwaldzkiej w Krakowie. Przyznaje, że spodziewał się przynajmniej jakichś działań w wymiarze promocji w mediach. – Ale tego nie widzę. Może są w jakiś sposób ukryte – przypuszcza Franaszek. Wskazuje, że w Polsce zorganizowanie dużej sesji naukowej na temat bitwy grunwaldzkiej jest inicjatywą lokalną. – Jest dwóch głównych organizatorów: zamek w Malborku i Uniwersytet Jagielloński. Oczywiście Rada Miasta Krakowa temu patronuje. Impreza będzie miała międzynarodowy charakter, zamierzają na nią przybyć najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie, m.in. z Francji, Niemiec i Litwy – zaznacza profesor.

Jacek Dytkowski

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl