Inscenizacja ślubu rotmistrza Pileckiego w 85. rocznicę tego wydarzenia

W Ostrowi Mazowieckiej odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem ślubu Marii i Witolda Pileckich. Dziś przypada 85. rocznica tego wydarzenia. Udział w obchodach weźmie wicepremier – minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.30 Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Tuż po niej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Kolejnym punktem programu będzie przemarsz ,,Pary Młodej”  wraz z orszakiem do kościoła pod ratusz, a  następnie do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbywać się będzie plenerowe wesele oficera. W rolę ,,Pary Młodej” wcielą się Marcin Kwaśny i Małgorzata Kowalska – aktorzy z filmu ,,Pilecki”.

Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. pokazy ułańskie, pokaz mody, zwyczaje weselne itd.

Podczas  uroczystości podpisany zostanie również list intencyjny o współpracy miasta Ostrów Mazowiecka z Ministerstwem Kultury w sprawie współprowadzenia ,,Muzeum – Dom Rodziny Pileckich”. Podpisanie listu będzie miało miejsce na nieruchomości należącej niegdyś do Ostrowskich – Pileckich.

Rotmistrz Witold Pilecki – Żołnierz Wyklęty – oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej i oficer komendy głównej AK jako pierwszy dostarczył gruntownych informacji na temat prawdziwego celu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywał jako ochotnik. Podczas pobytu w obozie zbierał i przekazywał na zachód informacje o zbrodniach nazistów. Stał się również głównym organizatorem obozowego ruchu oporu. Po około trzech latach uciekł z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Po wojnie władze komunistyczne Polski Ludowej oskarżyły go i skazały na karę śmierci. Pilecki zamordowany został 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Po 42 latach od jego śmierci Wojskowy Sąd Najwyższy unieważnił wyrok w jego sprawie oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim.

Ostrów Mazowiecka to szczególne miejsce dla rotmistrza Pileckiego i jego rodziny. Miasto to jest miastem rodzinnym jego żony Marii. Podczas II wojny światowej rodzina Pileckiego znalazła tu schronienie, a na cmentarzu parafialnym w kwaterze żołnierzy AK znajduje się symboliczny grób rotmistrza.

Ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego odbył się 7 kwietnia 1931 roku w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.

Inscenizacja ślubu rotmistrza Pileckiego w 85. rocznicę tego wydarzenia

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj