Inowrocław: Trwa protest głodowy w Solino

W Inowrocławiu trwa protest związany z funkcjonowaniem kopalni i magazynów strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. 81 dni pracownicy kopalni soli Solino prowadzą głodówkę. W międzyczasie blokowali także drogę wylotową na Poznań.

Po blisko trzech miesiącach prowadzenia protestu głodowego, pracownicy inowrocławskiej kopalni soli wreszcie otrzymali zielone światło z ministerstwa skarbu państwa. Miała być rozmowa z ministrem Włodzimierzem Karpińskim, jednak ostatecznie pojawił się jego zastępca, który nie wykazał zainteresowania problemami pracowników.

– Rozmowy zostały sprowadzone tylko do kierunku, żeby rozmawiać z PKN Orlen. Ministerstwo skarbu państwa nie przejawiało ochoty prowadzenia rozmów, szczególnie w tym obszarze gospodarczym – wyjaśnia Jerzy Gawęda Przewodniczący zakładowej Solidarności.

Przedstawiciele związków zawodowych są przekonani, że kluczem do rozwiązania problemów zarówno pracowniczych jak i realizacji strategicznych zadań Solino z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, jest podjęcie rozmów przez rząd.

Próby osiągnięcia porozumienia w tych kwestiach z pracodawcą, czyli grupą PKN Orlen, kończyły się fiaskiem. Przewodniczący zakładowej Solidarności, Jerzy Gawęda, liczy, że dialogu podejmie się Ewa Kopacz. Solidarność wystosowała w tej sprawie list do pani premier. „Pani premier jest lekarzem i doskonale Pani wie, co dzieje się z organizmem ludzi, którzy prowadzą głodówkę. Wielu z tych protestujących, o czym Pani doskonale wie, korzystało z pomocy szpitala. Apeluję zatem do Pani ponownie, aby zechciała zająć się tą sprawą osobiście” – pisali związkowcy.

Nie wiadomo, czy odwołanie się do lekarskiej przeszłości pani premier pomoże – choć powinno, bo z każdym dniem protestujący są coraz słabsi.

– Fizycznie czujemy się nie najlepiej, jesteśmy wyczerpani, jeśli chodzi o stronę moralną, czujemy się bardzo dobrze – powiedział Andrzej Dymel, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność przy Solino.

Na pewno samopoczucie związkowców, którzy podjęli się głodówki poprawiłaby odpowiedź na szereg pytań, m.in. o przyszłość Solino i o to, w jakim kierunku będzie rozwijała się budowa.

Jednocześnie, jak podkreślają związkowcy, istotne jest zapewnienie, że w przypadku pojawienia się nowych akcjonariuszy, strona rządowa będzie miała kontrolę nad funkcjonowaniem kopalni Soli i podległych jej magazynów.

Niezrozumiałe jest również stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa, które pozbyło się akcji Solino przy jednoczesnym założeniu jego strategicznego znaczenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl