Ingres ks. bp. Tadeusza Lityńskiego

O godzinie 11.00 rozpocznie się ingres ks. bp. Tadeusza Lityńskiego do gorzowskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Liturgię w katedrze gorzowskiej poprzedzi formalne objęcie urzędu przez ks. bp. Tadeusza Lityńskiego. Akt ten dokona się w gorzowskim Domu Biskupim przy ul. 30 Stycznia 1 w formie określonej przez prawo kanoniczne. Nominat przedstawi oryginał pisma nominacyjnego wobec zebranego Kolegium Konsultorów. W ten sposób obejmie urząd Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego.

Następnie ks. bp Tadeusz Lityński uda się do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry powita go prepozyt Kapituły Katedralnej, ks. infułat Roman Harmaciński, oraz proboszcz parafii katedralnej, ks. prałat Zbigniew Kobus. Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński pomodli się przy grobach swoich poprzedników: ks. bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego ks. bp. Wilhelma Pluty.

Po wejściu do prezbiterium swojego następcę przywita dotychczasowy Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt. Z kolei ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, odczyta papieską bullę nominacyjną, przekaże bp. Tadeuszowi Lityńskiemu pastorał, znak władzy biskupiej, a także wprowadzi go na katedrę, czyli miejsce, z którego biskup przewodniczy liturgii i naucza lud. Do nowego Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego podejdą wówczas przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, aby złożyć mu homagium, czyli znak posłuszeństwa i szacunku.

Ksiądz bp Tadeusz Lityński będzie następnie przewodniczył sprawowanej liturgii. Wygłosi również homilię po raz pierwszy przemawiając do wiernych jako biskup diecezjalny.

Przed końcowym błogosławieństwem głos zabiorą: Nuncjusz Apostolski, przedstawiciel episkopatu, delegat duchowieństwa diecezjalnego, jedna z sióstr zakonnych, przedstawiciel władz oraz rodzina reprezentująca świeckich diecezjan.

Ks. bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 r. w katedrze gorzowskiej z rąk ówczesnego księdza biskupa gorzowskiego Józefa Michalika. Pracował najpierw jako wikariusz w Ołoboku i Głogowie. W 1993 r. zamieszkał w Gorzowie i podjął pracę w diecezjalnym Sądzie Biskupim. W 2000 r. został proboszczem nowej parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli, a w 2006 r. przeniesiono go do parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Równolegle pełnił również różne funkcje w instytucjach diecezjalnych. W 2009 r. został włączony do grona kanoników kapituły katedralnej w Gorzowie, a w 2012 r. papież Benedykt XVI nadał mu tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. 28 kwietnia 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Święcenia biskupie otrzymał 16 czerwca 2012 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa Modlitwy Pańskiej: „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje). Jako biskup pomocniczy pełnił w diecezji funkcję wikariusza generalnego. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski został członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. 23 listopada 2015 papież Franciszek ustanowił go biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Słowo ingres wywodzi się od łacińskiego ingressus i oznacza „wejście”. Jest to uroczysty obrzęd liturgiczny, w ramach którego nowy biskup diecezjalny po raz pierwszy wchodzi do kościoła katedralnego swojej diecezji, aby przewodniczyć liturgii i nauczać wiernych. Do istotnych elementów liturgii ingresowej – obok uroczystej procesji wejścia, od której cały obrzęd bierze nazwę – należy ryt przekazania pastorału i zajęcia miejsca na katedrze oraz homagium – gest będący deklaracją szacunku i posłuszeństwa wobec nowego pasterza diecezji.


TV Trwam News/Kuria.zg

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl