Indonezja: Policja zastrzeliła jedną osobę podczas akcji po serii ataków

Indonezyjska policja zastrzeliła jedną osobę podczas operacji antyterrorystycznej w mieście Surabaja na południu Indonezji i zatrzymała 13 osób podejrzanych o związki z serią eksplozji, w których w niedzielę i poniedziałek zginęło w tym mieście 26 osób.

Rzecznik policji w drugim co do wielkości indonezyjskim mieście Frans Barung Mangera powiedział, że mężczyzna zginął w strzelaninie z policyjnymi siłami antyterrorystycznymi, które próbowały go zatrzymać. Władze podejrzewały, że ten bojownik zbierał pieniądze na rzecz Jemaah Ansharut Daulah (JAD), jednej z działających w kraju radykalnych organizacji islamistycznych. JAD podporządkowała się tzw. Państwu Islamskiemu i według indonezyjskich służb wywiadowczych stała za serią niedzielnych ataków na kościoły.

Rzecznik poinformował również o zatrzymaniu 13 domniemanych bojowników w Surabai i sąsiadujących z nią miastach Malang i Pasuruan.W niedzielę sześcioosobowa rodzina, w tym dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat, dokonała samobójczych ataków na trzy kościoły w Surabai, stolicy prowincji Jawa Wschodnia. Zginęło co najmniej 18 osób, a 40 zostało rannych. Według władz sprawcy byli pod wpływem ideologii IS.

Inna rodzina w poniedziałek zaatakowała komisariat policji w Surabai. Zginęło czworo napastników, a co najmniej 11 osób, w tym policjanci i cywile, zostało rannych. Eksplozję przeżyła 8-letnia córka napastników. Do zamachów przyznało się ISIS.

Ponadto w nocy z niedzieli na poniedziałek cztery osoby poniosły śmierć, a dwie odniosły obrażenia w swym domu podczas przypadkowej detonacji bomby. Ofiarami byli członkowie jednej rodziny.

We wtorek policja przeszukała dom sprawców ataku na komisariat policji.

Ataki przeprowadzono wkrótce po stłumieniu przez policję rozruchów w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu stołecznej Dżakarty, w których zginęło pięć osób. Do wszczęcia zamieszek przyznało się ISIS.

Indonezyjskie władze rozpoczęły walkę z dżihadystami po serii zamachów bombowych, których w 2002 r. dokonali powiązani z Al-Kaidą sprawcy na popularnej wśród turystów wyspie Bali; zginęły wówczas 202 osoby.

88 proc. mieszkańców 260-milionowej Indonezji praktykuje umiarkowany islam. Kraj zamieszkują także mniejszości chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. W ostatnich latach następuje wyraźny wzrost nietolerancji religijnej i konfliktów na tle wyznaniowym, których ofiarą padają członkowie mniejszości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl