fot. PAP/EPA

Indonezja: Do 97 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi  

Co najmniej 97 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,5, które nawiedziło dziś północną część wyspy Sumatra na zachodzie Indonezji – poinformował dowódca wojskowy w prowincji Aceh, gdzie doszło do tragedii. Nie ma zagrożenia tsunami. Wcześniejszy bilans mówił o 54 ofiarach śmiertelnych.

Generał Tatang Sulaiman powiedział w telewizji, że czterech żywych ludzi zostały wydobyte spod gruzów; wyraził nadzieję, że pod zawalonymi budynkami może być jeszcze kilka osób, ale nie powiedział, czy te osoby żyją.

– Mam nadzieję, że będziemy w stanie skończyć wydobywanie ludzi spod gruzów przed zachodem słońca – powiedział generał.

W rejon trzęsienia ziemi wysłano kilka tysięcy ratowników, w tym kilkuset żołnierzy.

Większość osób zginęła w okręgu Pidie Jaya, położonym najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi, które nastąpiło pod dnem oceanu. Najbardziej ucierpiało miasteczko Meureudu w tym okręgu. Według przedstawiciela lokalnych władz w Pidie Jaya ponad 40 budynków, w tym meczety, domy mieszkalne i sklepy, jest zniszczonych lub uszkodzonych. Okręg ten leży 18 km na południowy zachód od epicentrum – precyzuje agencja AP.

Według amerykańskich służb geofizycznych (USGS) płytkie trzęsienie ziemi nastąpiło około godz. 5.00 rano. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet w prowincji Aceh, a hipocentrum trzęsienia – na głębokości 17 km.

PAP/RIRM

drukuj