fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Indie: przygotowania do Dnia Męczenników

Ofiary przemocy antychrześcijańskiej w Kandhamal w indyjskim stanie Orisa należy uznać za męczenników – stwierdził ks. abp John Barwa, metropolita Cuttack-Bhubaneswar, podejmując temat starań o beatyfikację ponad 100 chrześcijan zamordowanych w 2008 r. przez hinduistycznych ekstremistów.

W tym roku Kościół katolicki w Indiach otworzył ich proces beatyfikacyjny i ustanowił specjalny Dzień Męczenników, który będzie obchodzony 30 sierpnia.

W związku z tym ks. abp John Barwa zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwy upamiętniające dramatyczne prześladowania chrześcijańskiej mniejszości w Indiach. Im liczniejszy będzie udział wiernych, instytucji i stowarzyszeń, tym silniejsze stanie się przesłanie, „by do takich aktów przemocy nie dochodziło już w żadnej części świata” – powiedział hierarcha.

Przyczyną pogromów, które miały miejsce w latach 2007-2008, było zabójstwo hinduistycznego lidera Swamiego Laxamanandy Saraswatiego i jego czterech uczniów. Niesłusznie oskarżono o nie chrześcijan. W wyniku prześladowań zginęło ok. 100 osób, a ponad 50 tys. musiało opuścić swoje domy.

radio vaticana/RIRM

drukuj