Indie chcą zwiększyć wymianę handlową z Polską

Chcemy, aby wymiana handlowa z Polską do roku 2018 wzrosła dwukrotnie, do kwoty 5 miliardów dolarów rocznie – powiedział ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria. Jak dodał, całkowite inwestycje indyjskie w Polsce osiągnęły wartość 3 mld dolarów.

Polska delegacja pod przewodnictwem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskiego przebywa w Indiach w ramach polskiej misji gospodarczej. W jej składzie znajdują się również: wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, przedstawiciele administracji rządowej, instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstw. Organizatorami misji gospodarczej są: Krajowa Izba Gospodarcza, Indyjsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w New Delhi oraz Ambasadą Indii w Polsce.

Ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria podkreślił, że potencjał dla polsko-indyjskiej wymiany handlowej jest większy od obecnego.

– Z pewnością potencjał dla polsko-indyjskiej wymiany handlowej jest większy, chociaż jesteśmy zadowoleni z jej poziomu. Wzajemna wymiana handlowa osiągnęła wartość około 2,3 mld dolarów, a w 2015 r. ten poziom został utrzymany. Uważamy, że istnieje potencjał, aby podwoić tę liczbę. Podczas potkania wspólnej komisji w lipcu ubiegłego roku ustaliliśmy cel na 5 mld dolarów do 2018 roku. Mamy nadzieję, że tak się stanie, uważamy, że wymiana handlowa może rosnąć o ponad 20 proc. rocznie – powiedział Ajay Bisaria.

Wizyta wicepremiera Glińskiego będzie okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami. Będzie również okazją do nawiązania indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym i rządami stanowymi oraz reprezentantami miejscowego biznesu. Wicepremier Gliński będzie zachęcał przedsiębiorców indyjskich do inwestowania w Polsce m.in. prezentując funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz inkubatorów innowacyjnych.

Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld dolarów, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. – nieco ponad 2 mld dolarów (w tym polski import to ok. 1,6 mld dolarów, a eksport – ok. 400 mln dolarów).

Jak informuje ministerstwo rozwoju, w ostatnich latach widać korzystne zmiany struktury towarowej polskiego eksportu do Indii. W wywozie na ten rynek systematycznie zwiększa się udział wyrobów relatywnie wyżej przetworzonych, bardziej nowoczesnych – wyrobów elektromaszynowych. O ile jeszcze w 2010 r. odpowiadały one za ok. 35 proc. eksportu do Indii, to w 2014 r. już za 41,6 proc.

Natomiast w polskim imporcie z Indii w latach 2010-2014 najszybciej rósł przywóz wyrobów przemysłu chemicznego (prawie 3-krotnie, do ponad 0,5 mld dol.), wyrobów przemysłu lekkiego (o niecałe 30 proc. do ok. 480 mln USD) oraz wyrobów elektromaszynowych (o blisko 40 proc. do 240 mln dol.).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl