fot. PAP/Marcin Bielecki

IMGW: słabnie wiatr i stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu

Mimo iż w środę w całym kraju występował silny i porywisty wiatr, IMGW uspokaja, że w czwartek będzie już spokojniej, ale zaznacza, że porywy wiatru będą jeszcze występowały w górach i nad morzem. Instytut podaje ponadto, że stabilizuje się też sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych.

IMGW informuje w czwartkowym komunikacie, że Polska nadal pozostaje pomiędzy niżem znad Białorusi a wyżem nad Wielką Brytanią, ale różnica ciśnienia pomiędzy tymi układami barycznymi stopniowo się zmniejsza, co przekłada się na obniżanie się prędkości i porywów wiatru.

W czwartek, w pierwszej połowie dnia, wiatr w całym kraju był jeszcze umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, a na Warmii do 70 km/h. Nad samym morzem początkowo był bardzo silny, o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach na wybrzeżu wschodnim do 70 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 85 km/h, północno-zachodni i północny, jednak wieczorem i w nocy z czwartku na piątek jego prędkość będzie się zmniejszać.

IMGW informuje, że w czwartek w ciągu dnia przeważało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami, zwłaszcza w centrum kraju. Miejscami wystąpiły przelotne opady śniegu, natężenie opadów było słabe, jedynie w górach i na Podhalu umiarkowane. W Sudetach prognozowano przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm, w Karpatach do 10 cm.

Wysokość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie – 125 cm na Śnieżce, 165 cm na Kasprowym Wierchu, 50 cm w Zakopanem.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 3 st. na wschodzie do 1 st. na zachodzie i 2 st. na zachodnim wybrzeżu. W rejonach podgórskich chłodniej, od -5 st. do 3 st. Wiatr wysoko w górach nadal będzie bardzo silny, w Karpatach w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW przypomina także, że w związku ze słabnącym stopniowo północnym wiatrem, sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu oraz Żuławach Wiślanych powoli się stabilizuje. Stan wody w dorzeczach rzek Przymorza układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Parsęcie, Łebie, Nogacie, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Pasłęce.

O godzinie 10.00 stan alarmowy wciąż był przekroczony na ośmiu stacjach wodowskazowych na rzekach Przymorza (maksymalnie o 36 cm na stacji wodowskazowej Tujsk na Szkarpawie). Stan ostrzegawczy przekroczony był natomiast na trzech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, czterech stacjach w dorzeczu Odry, trzech stacjach rzek Przymorza i trzech stacjach morskich.

Na samym Wybrzeżu Morza Bałtyckiego w czwartek oraz piątek prognozowane są spadki stanów wody w strefie wody wysokiej. Na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozuje się również spadki stanów wody jednak wciąż powyżej utrzymujących się stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściowym odcinku Odry prognozowane są spadki stanów wody w strefie stanów wysokich i ostrzegawczych oraz lokalnie alarmowych (stacja Trzebież, Wolin i Szczecin).

Z kolei na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściowym odcinku Odry nastąpią spadki stanów wody w strefie stanów wysokich i ostrzegawczych, a w ujściowym odcinku Wisły – w strefie wody wysokiej. Na rzekach Przymorza uchodzących do Bałtyku, Zatoki Gdańskiej oraz do Zalewu Wiślanego – spadki stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

W sobotę od rana prognozowane są ponownie większe prędkości wiatru z północy, w związku z czym przewidywane są wzrosty poziomu Bałtyku oraz wody w rzekach uchodzących do Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Wiślanego. Siła wiatru będzie mniejsza a wzrosty prognozowane są w strefie wody wysokiej przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Sytuacja ta będzie się utrzymywać do niedzielnego do wieczora. Ze względu na stopniową stabilizację oraz tendencję spadkową na rzekach w północnej Polsce oraz na Wybrzeżu IMGW-PIB nie przedłużało ostrzeżeń hydrologicznych.

Ponadto IMGW zaznacza, że w sobotę mogą zostać wydane nowe ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) dla Wybrzeża, Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego oraz dla Żuław.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl