Hydrobudowa zwalnia pracowników

Jeszcze we wrześniu blisko 760 pracowników  Hydrobudowy Polska otrzyma wypowiedzenia z pracy – poinformował Henryk Stypka, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Wypowiedzenia realizowane na zasadzie zwolnień grupowych obowiązywać będą od 1 października. Ich powodem jest utrata przez firmę płynności finansowej. Okres wypowiedzeń skrócony zostanie z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Ludzie dostaną tylko odprawy kodeksowe. Mówi Henryk Stypka.

– ta firma straciła płynność finansową, niedoszacowane kontrakty, brak dalszej zdolności kredytowania. Banki ogłosiły upadłość za ich rachunki bankowe i nie pozostaje nic innego, jak dać każdemu  zwolnienia- powiedział Henryk Stypka.

To jednak nie koniec dramatu pracowników Hydrobudowy Polska. Zatrudnieni nie otrzymali też wynagrodzeń za sierpień. Wypłata pensji miała zostać zrealizowana 10 września, ale zarząd firmy poinformował, że nie posiada żadnych środków na wynagrodzenia.

Ponadto jak dotąd Hydrobudowa nie otrzymała należnych pieniędzy z GDDKiA, dodaje Henryk Stypka.

nie otrzymaliśmy pieniędzy. Tam są jakieś przepychanki pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a Hydrobudową i PBG czyli konsorcjantami na A1 i A4 jak również przez Narodowe Centrum Sportu na Stadionie Narodowym. To są jakieś niedopłacenia, nie wiem w jakim stadium prawnym jest ta sprawa. Schodzimy już z większości placów budowy bo nie mamy finansowania a nawet pieniędzy na materiały i zamawiający nas odsuwają– powiedział Henryk Stypka.

Wypowiedzenia stosunku pracy otrzymało już 44 pracowników zatrudnionych na umowach terminowych. Zgodnie z założeniami zarządu Hydrobudowy Polska zakład zatrudniać będzie tylko do 150 pracowników. Obecnie załoga firmy liczy blisko 1000 osób z całego kraju.

Zarząd Hydrobudowy Polska podjął w poniedziałek uchwałę w sprawie złożenia wniosku do sądu o zmianę trybu postępowania upadłościowego – z układowego na obejmujący likwidację majątku; – podała spółka w komunikacie. Wniosek został złożony do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto.

Jak poinformowała Hydrobudowa w komunikacie, decyzja zarządu jest spowodowana m.in.: sytuacją finansową spółki, brakiem wpływów z realizacji kontraktów zawartych przez spółkę, stanem i wartością wolnego od obciążeń majątku spółki oraz brakiem możliwości kontynuowania działalności produkcyjnej.

„Na skutek wypowiadanych umów kredytowych, zajęcia rachunków bankowych będących skutkiem udzielanych poręczeń oraz przedłużających się negocjacji prowadzonych przez spółkę matkę ze wspólnymi wierzycielami spółek z grupy kapitałowej, Hydrobudowa Polska utraciła całkowicie płynność finansową, a łączna kwota nieuregulowanych zobowiązań spółki powstałych od momentu ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu wzrosła do 75 milionów złotych” – napisano w komunikacie. W złożonym na początku czerwca wniosku o ogłoszenie upadłości Hydrobudowa zgłosiła 18 tys. wierzytelności na łączną kwotę 1,23 mld zł.

Hydrobudowa złożyła na początku czerwca wniosek o upadłość układową. W tym samym miesiącu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. Hydrobudowa zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budownictwa technologicznego, hydrotechnicznego, obiektów ochrony środowiska i wodno-kanalizacyjnych. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine było głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

 

Wypowiedź Henryka Stypki:


Pobierz Pobierz

RIRM/ PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl