Hiszpańskie śledztwo: ISIS był wspierany ze sprzedaży zniszczonych antyków

Z prowadzonego przez policję w Madrycie i Barcelonie śledztwa wynika, że tzw. Państwo Islamskie dofinansowywało się ze sprzedaży w Hiszpanii elementów antycznych budowli zniszczonych przez terrorystów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Jak poinformował w czwartek dziennik “ABC”, zatrzymanie właściciela antykwariatu oraz jednego z jego klientów potwierdziło tezę o istnieniu sieci osób powiązanych z ISIS, które wspierały jego działalność sumami ze sprzedaży antyków. Te wcześniej zostały zniszczone przez bojowników ISIS.

“Obaj mężczyźni mają po 31 lat (…). Postawiono im zarzuty finansowego wspierania terroryzmu dżihadystycznego, przemytu oraz fałszowania dokumentów” – dowiedziała się madrycka gazeta.

Z prowadzonego śledztwa wynika, że właściciel antykwariatu był dobrze zakamuflowanym sprzymierzeńcem terrorystów. Mężczyzna, choć wypowiadał się publicznie jako ekspert od starożytnych dzieł sztuki, krytykując ISIS, stanowił ważny element międzynarodowej grupy, która wprowadzała do obrotu zniszczone przez terrorystów elementy zabytkowych obiektów.

W przylegającym do jego antykwariatu magazynie policja znalazła duże ilości antycznych dzieł sztuki i fragmentów archeologicznych budowli pochodzących głównie z Libii.

Zdaniem śledczych duża liczba znalezionych w antykwariacie fałszywych faktur wystawionych rzekomo w różnych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu może świadczyć o tym, że zabytkowe przedmioty były często przewożone z miejsca na miejsce.

Policja nie wyklucza, że właściciel antykwariatu mógł mieć też w przeszłości związki z Khalidem Al-Bakraouim, który wysadził się w brukselskim metrze w 2016 r. Wcześniej sprzedawał on na dużą skalę ukradzione przez terrorystów z ISIS antyczne przedmioty.

Jednymi z najbardziej znanych zabytków zniszczonych przez bojowników ISIS były wysadzone w powietrze zabytki antycznej Palmiry: tetrapylon oraz fasada rzymskiego teatru.

Z opublikowanych w lutym br. statystyk policyjnych wynika, że po stronie samozwańczego ISIS walczyło w Syrii ponad 240 obywateli Hiszpanii. Dwudziestu z nich powróciło już do kraju.

Od listopada ub.r., czyli po rozbiciu ISIS, Syrię opuściło łącznie 34 obywateli Hiszpanii. Figurowali oni wcześniej na policyjnej liście hiszpańskich dżihadystów. Znaczna ich część ma marokańskie korzenie.

Służby oceniają, że pozostali Hiszpanie, nawet do 100 osób, wciąż przebywają w oddziałach walczących w różnych grupach dżihadystycznych, natomiast pozostałym 60 udało się przeniknąć do ludności cywilnej zamieszkującej obozy dla uchodźców

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl