Hiszpanie obchodzili Święto Matki Bożej z Pilar oraz Dzień Hiszpańskości

Właśnie dziś przypada święto Matki Bożej z Pilar – Matki Bożej na Kolumnie –  której sanktuarium znajduje się w Saragossie. 12 października to również tzw. Dzień Hiszpańskości. Obchodzony był w całym Królestwie Hiszpańskim: od Manili po Amerykę Łacińską.

Według Tradycji, w regionie dzisiejszej Saragossy głosił Ewangelię św. Jakub Apostoł. Jednak rozczarowany nikłymi owocami podejmowanych starań postanowił wrócić do Jerozolimy. W nocy ujrzał aniołów, którzy nieśli kolumnę (po hiszpańsku „pilar”), na której ukazała się Matka Boża. Maryja pocieszyła apostoła i zachęciła do dalszej ewangelizacji.

Na miejscu objawienia Jakub postawił małą kaplicę. Dzisiaj jest to jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Kult Matki Bożej na Kolumnie, czyli Pilar jest bardzo popularny we wszystkich krajach języka hiszpańskiego. Wiele kobiet nosi imię Pilar.

Czciciele Matki Bożej przypominają o cudzie, jaki miał miejsce 3 sierpnia 1936 r. Tego dnia na bazylikę spadły trzy bomby zrzucone przez republikanów. Żadna jednak nie wybuchła, co potwierdza obietnicę Maryi, że zostanie w tym miejscu aż do końca świata.

Innym niecodziennym wydarzeniem, do którego doszło za przyczyną Matki Bożej z Pilar było uzdrowienie 23-letniego Miguela Juana Pellicera. W cudowny sposób przywrócona mu została noga, którą amputowano mu 29 miesięcy wcześniej w szpitalu publicznym w Saragossie. Był gorliwym czcicielem Matki Bożej z Pilar. [czytaj więcej]

Dzisiejsze święto miało też charakter  narodowy i obchodzone było w Królestwie Hiszpanii jako „Día de Hispanidad”, czyli „Dzień Hiszpańskości”. Jego celem było m.in. podkreślenie jedności imperium, w którym „słońce nigdy nie zachodziło”.

Głównym punktem tego dnia była defilada wojskowa w Madrycie z udziałem króla i władz państwowych. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Dumni z bycia Hiszpanami”.

Konflikt z katalońskimi separatystami sprawił, że na ulice wyszły dzisiaj tłumy ludzi z flagami hiszpańskimi, ale także katalońskimi. O jedność i zgodę modlono się szczególnie właśnie w sanktuarium Matki Bożej z Pilar.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl