fot. wikipedia.org

Hiszpania: zakończył się Jubileuszowy Rok Terezjański

W Hiszpanii zakończył się Jubileuszowy Rok Terezjański z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy z Avili. Msze św., czuwania modlitewne czy też konferencje zostały zorganizowane w katedrach i parafiach, szczególnie karmelitańskich oraz w miejscach związanych  z życiem hiszpańskiej mistyczki. Główne uroczystości odbyły się w Avili.

Uroczystej Mszy św. na zakończenie Roku Terezjańskiego przewodniczył ks. kard. Ricardo Blázquez, a koncelebrowało ja wraz z nim wielu księży biskupów i kapłanów. Do Avili przybyły liczne grupy pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Uroczystości sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Przewodniczący Episkopatu w wygłoszonej homilii podziękował za wszystkie łaski, jakie wierni otrzymali w ciągu Roku Jubileuszowego. Podkreślił, że św. Teresa zachęca jednak, aby wyruszyć w drogę za Jezusem Chrystusem.

Nadszedł czas, aby wyjść na peryferie geograficzne i ludzkie jako bracia i apostołowie. To czas, aby wyruszyć do serca Kościoła, który jest naszym domem. Jest to czas Roku Miłosierdzia Bożego, który ogłosił Papież Franciszek, a który rozpocznie się już 8 grudnia. św. Teresa, nauczycielka modlitwy, zachęca, aby ukazać człowiekowi, że Jezus Chrystus jest obliczem miłosiernego Ojca – powiedział ks. kard. Blázquez.

Po eucharystii ulicami Avili przeszła procesja z figurą św. Teresy, która zakończyła obchody Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Do jego głównych wydarzeń można zaliczyć m. in. międzynarodowy kongres poświęcony osobie i duchowości Mistyczki z Avili oraz sierpniowe Europejskie Spotkanie Młodych, w którym udział wzięło 6 tys. osób.

Teresa z Avili wciąż fascynuje ludzi na pięciu kontynentach.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj