fot. wikipedia

GUS: wskaźnik koniunktury gospodarczej wyższy niż przed miesiącem i rokiem

Ogólny wskaźnik koniunktury gospodarczej jest w maju bieżącego roku wyższy niż przed miesiącem i rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Obecna wartość wskaźnika to 109,3.

„Wartość składowej odnoszącej się do przetwórstwa przemysłowego jest wyższa od notowanej przed miesiącem, budownictwa – zbliżona, a handlu detalicznego i usług – niższa niż w kwietniu” – podano.

Jak dodano, „w skali roku wzrosły wartości składowych dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, natomiast obniżyła się dla handlu detalicznego”.

Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha wskazuje, że te dane są kolejnym potwierdzeniem dobrej kondycji polskiej gospodarki.

– Jest to efekt przede wszystkim ciężkiej pracy Polaków – to jest czynnik stały – ale także polityki gospodarczej, która uległa zmianie, począwszy od jesieni 2015 r. i jest dzisiaj polityką gospodarczą nastawioną przede wszystkim na danie możliwości uczciwego zarobkowania przedsiębiorcom i zatrudnionym przez nich osobom oraz bezlitosne ściganie przestępców – mówi ekonomista.

Dr Marian Szołucha zwraca uwagę, że dobre dane gospodarcze wskazują też, że Polska zaczyna się uniezależniać od najważniejszego partnera handlowego, jakim są Niemcy.

 

RIRM

drukuj