Grupa robocza do walki z patologią polisolokat

Przy Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół roboczy, który ma przygotować plan niezbędnych działań organów państwa wobec zarzutów dotyczących tzw. polisolokat – poinformował w sobotę resort. To efekt spotkania poświęconego temu tematowi, do którego doszło 8 grudnia 2016 r. w siedzibie ministerstwa.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł ocenił, że skala problemu „obliguje” MS do tego, żeby zająć się tym tematem. Jego zdaniem „obok afery Amber Gold to kolejna ze spraw, gdzie coś zawiodło”. Ocenił, że rolą jego resortu jest ustalenie „co zawiodło” i „podjęcie koniecznych kroków”.

Według podanych szacunków polisolokaty wykupiło kilka milionów Polaków.

„Miały one służyć pomnażaniu oszczędności. Jednak, jak podkreślano podczas spotkania, na tego rodzaju instrumencie finansowym zarabiali jedynie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe” – napisał resort w komunikacie.

„W ekstremalnych przypadkach jednostki uczestnictwa funduszy z niewyjaśnionych przyczyn traciły aż połowę wartości w pierwszym roku oszczędzania. A w perspektywie kilku lat straty te przekraczały nawet 80 proc. wniesionego wkładu. (…) Proceder może mieć charakter przestępczości zorganizowanej” – dodano.

Do spotkania w MS doszło z inicjatywy stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, które zrzesza osoby poszkodowane wskutek działań towarzystw ubezpieczeniowych. Zdaniem stowarzyszenia, „mogło dojść na masową skalę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem konsumentów poprzez wprowadzenie do obrotu toksycznych umów – pozornie mających cechy produktu ubezpieczeniowego, a celowo skonstruowanych tak, by oszukać klientów”.

Wiceminister Warchoł poinformował w cytowanym komunikacie, że zapoznał się z „wieloma wyrokami sądowymi pokazującymi ten proceder, który można nazwać przestępczym”.

MS zaznaczyło, że wśród niezbędnych działań wymieniano m.in. zmiany w prawie i wyciągnięcie odpowiedzialności wobec osób winnych zaistniałej sytuacji.

Po spotkaniu dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski zlecił szczegółową analizę postępowań prowadzonych w sprawie polisolokat, które w przeszłości zostały umorzone lub odmówiono ich wszczęcia.

W spotkaniu wzięli udział m.in. reprezentanci Ministerstwa Finansów, Prokuratury Krajowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl