„Gromadzimy historię” – nowa akcja IPN

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ruszył z akcją „Gromadzimy historię”. Celem akcji jest ocalenie od zapomnienia dokumentów i świadectw związanych z losami Polaków w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej.

Jak tłumaczy Rafał Kościański z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pomysł na akcję „Gromadzimy historię” wyszedł od rodzin osób represjonowanych.

– Od lat obserwujemy, że zgłaszają się do nas osoby: więźniowie, represjonowani podczas okupacji niemieckiej, a także więźniowie sowieckich łagrów i ich rodziny, z prośbą o poinformowanie – co można zrobić z rodzinnymi pamiątkami, które świadczą o ich represjach, o ich bliskich, o tych często niewyobrażalnych cierpieniach, które przeżyli – zaznacza Rafał Kościański, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu.

Takie osoby obawiają się, że za kilkadziesiąt lat o ich losie nikt nie będzie pamiętał. W swoich domach często gromadzą dokumenty, fotografie czy świadectwa swojego życia. Wszyscy chcą jednego – aby dokumenty, które posiadają nie zginęły, ale by były one zabezpieczone przed utratą. I tu z pomocą wychodzi poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Takie dokumenty można przynieść do poznańskiej placówki.

– Tutaj zostaną przez nas przejęte w formie oryginału. Jeśli rodzina chce zachować oryginał, wtedy my wykonujemy kopię. Materiały przyjęte do zasobu udostępniamy wszystkim zainteresowanym: badaczom, historykom czy dziennikarzom – mówi Rafał Kościański.

Pracownikom instytutu najbardziej zależy na świadectwach losów Polaków okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej. W instytucie brakuje też szczegółowych informacji  dotyczących losów Sybiraków. Doktor Paweł Głuszek, kustosz Oddziałowego Archiwum IPN tłumaczy, że osoby represjonowane przekazując pamiątki – niekiedy płaczą.

– Często towarzyszy wzruszenie czy emocje, kiedy ludzie oddają te pamiątki tutaj do instytutu. To jest dla nich ważne i ważne jest też to, że my będziemy je przechowywać dbać o nie i w należyty sposób się nimi zajmować – wskazuje Paweł Głuszek, kustosz Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu.

Każdy, kto chciałby przekazać dokumenty, wspomnienia bądź  relacje dotyczące swoich przeżyć, powinien zgłosić się do poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Apel o zgłaszanie się osób chcących przekazać dokumenty i pamiątki do zasobu archiwalnego skierowany jest do mieszkańców Wielkopolski i województwa lubuskiego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl