Grecja otworzy cztery punkty weryfikacji dla uchodźców

Do środy Grecja oficjalnie otworzy cztery z pięciu tzw. hotspotów, czyli punktów rejestracji i identyfikacji uchodźców, obiecanych Unii Europejskiej. Ateny chcą zdążyć przed szczytem UE, który odbędzie się w czwartek i piątek – poinformowało źródło rządowe.

Otwarcie tych punktów było planowane na jesień 2015 roku, ale stopniowo przesuwano termin aż do połowy lutego. Do środy hotspoty zostaną formalnie otwarte na wyspach na Morzu Egejskim – Lesbos, Chios, Leros i Samos, czyli pierwszych miejscach, do których trafiają łodzie z migrantami wypływające z Turcji.

Według rządowego źródła ostatni z hotspotów, które Ateny zobowiązały się uruchomić, na wyspie Kos, „zacznie działać nieco później”. Powodem są opóźnienia w budowie wynikające z oporu ze strony lokalnych władz i mieszkańców, którzy obawiają się, że taki punkt negatywnie wpłynie na turystykę na wyspie.

Każdy z hotspotów, których celem jest odróżnienie osób potrzebujących azylu od imigrantów ekonomicznych, musi mieć możliwość przyjęcia ok. 1000 migrantów na 72 godziny. W tym czasie przybysze powinni być zarejestrowani, sfotografowani oraz mają być od nich pobrane odciski palców. Z tłumu będą też wyłowieni ewentualni dżihadyści.

Premier Grecji Aleksis Cipras zda relację w sprawie tych postępów pozostałym szefom państw i rządów Unii Europejskiej na szczycie, który rozpocznie się w czwartek w Brukseli.

Ministrowie państw UE przyjęli w piątek formalne zalecenia dla Grecji, która ma poprawić ochronę granicy z Turcją. Jeśli w ciągu trzech miesięcy Ateny nie wykonają zaleceń, to kontrole na niektórych granicach wewnątrz Unii Europejskiej mogą wrócić nawet na dwa lata.

Formalne zalecenia dla władz w Atenach są konsekwencją przyjętego na początku lutego przez Komisję Europejską raportu o przestrzeganiu przepisów strefy Schengen. Z raportu wynika, że Grecja zaniedbuje swoje obowiązki związane z ochroną granic oraz że „istnieją poważne niedociągnięcia w zarządzaniu granicą zewnętrzną w Grecji”. To głównie przez to państwo do UE przedostają się setki tysięcy uchodźców i migrantów, najczęściej przeprawiających się przez granicę morską z Turcji.

Władze w Atenach muszą wypełnić blisko 50 zaleceń, jak wzmocnienie patroli na granicy oraz poprawa infrastruktury i wyposażenia na przejściach granicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl