Gminy są zadłużone 4 razy bardziej, niż zapisały w raporcie

Samorządy omijają prawo, by ukryć zadłużenie. Takie działania umożliwia gminom łatwy do zmanipulowania wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

NIK poinformował posłów, że samorządy ukrywają rzeczywiste zadłużenie, np. w zobowiązaniach komunalnych osób prawnych czy wątpliwej prawnie sprzedaży zwrotnej.

Izba wskazała, że Regionalne Izby Obrachunkowe, choć niedofinansowane i bez odpowiednich instrumentów prawnych, rzetelnie wykonują swoje zadania. Chodzi o przeciwdziałanie nadmiernemu narastaniu długu w jednostkach samorządu terytorialnego.

NIK przedstawił dramatyczny raport obnażający rzeczywiste zadłużenie samorządów – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski z sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

– Okazało się, iż sprawozdawczość, która do tej pory pokazywała stopień zadłużenia samorządów, była w dużym stopniu zafałszowana. Mamy już kilkadziesiąt gmin, które zostały wychwycone, które są zadłużone w parabankach, a wcześniej tego nie wykazywały. Mało tego, te zadłużenia w parabankach wynikające ze skupu wierzytelności, czyli w Polsce mamy dzisiaj nowe zjawisko – handel wierzytelnościami samorządów polskich. Niektóre gminy, po rzetelnym sprawdzeniu przez inspektorów Regionalnych Izb Obrachunkowych czy Najwyższej Izby Kontroli, okazały się absolutnymi bankrutami. Najgorsze jest jednak to, że do tej pory polski system finansowy tego nie wychwytywał. Wiele gmin jest zadłużonych 3-4 krotnie bardziej, niż tak jak było to pokazane w sprawozdaniach dla rządu czy Sejmu – stwierdza Arkadiusz Czartoryski.

Kontrolerzy wykazali dużą rozbieżność, m.in. w gminach Ostrowice czy Rewal na Pomorzu, gdzie zadłużenie jest 3 lub 4 krotnie większe – sięga nawet 250 czy 260 proc. dochodów samorządów. Tymczasem, zadłużenie wszystkich samorządów na koniec ub.r., wynosiło 72 mld zł. Natomiast tylko 16 izb kontroluje gospodarkę finansową – ponad 2 800 jednostek samorządowych.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl