GITD uruchomił e-rejestr przewoźników

Główny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił dziś Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD). System pozwala zleceniodawcy sprawdzić wiarygodność firmy, której powierza transport. Ponadto kraje Unii Europejskiej będą mogły wymieniać się informacjami o popełnionych wykroczeniach w transporcie drogowym.

Na podstawie informacji o popełnionych wykroczeniach Główny Inspektorat Transportu Drogowego pociągnie do odpowiedzialności firmę z poważnym naruszeniem prawa poza granicami Polski. Elektroniczny rejestr wynika z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, która weszła dziś w życie.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podkreśla, że e-rejestr jest m.in. odpowiedzią na zarzuty łamania prawa przez polskich przewoźników.

Dzisiaj, kiedy prowadzimy rozmowy na temat polskiego transportu drogowego, w kontekście chociażby dyrektywy o delegowaniu pracowników i pakietu mobilności, często Francuzi i Niemcy oraz urzędnicy Komisji Europejskiej zarzucają naszym przewoźnikom łamanie przepisów i brak transparentności. Potencjalni zleceniodawcy i partnerzy gospodarczy szukający przewoźników, którzy przywieźliby ich towary, będą mogli w tym rejestrze znaleźć polskie firmy i będą mieli ponad wszelką wątpliwość potwierdzoną wiarygodność, transparentność i uczciwość tych przedsiębiorców – mówi Andrzej Adamczyk.

Dane do e-rejestru przewoźników będą mogli wprowadzać m.in. policja, Straż Graniczna oraz Służba Celna. W systemie znajdą się numery licencji, dane adresowe, NIP, REGON oraz pojazdy wpisane do licencji. Będą one ogólnodostępne.

Natomiast wpisane do systemu informacje o naruszeniach popełnionych przez firmy transportowe będą dostępne tylko dla służb, sądów czy starostów.

RIRM

drukuj