Gigantyczna afera lekowa w Wielkopolsce

Co piąta apteka w Wielkopolsce może być zamieszana w sprawę nielegalnego wyprowadzania leków z Polski. Leki zamiast trafiać do polskich pacjentów wywożono za granicę. Stosowano tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji.

W Poznaniu z powodu nielegalnego procderu zamknięto 5 aptek. To samo stało się z aptekami w Rawiczu, Pleszewie i Ostrowie Wielkopolskim.

– Główną przyczyną zamknięcia tych aptek jest niedozwolone działanie tych placówek polegające na odsprzedaży leków właściciela tych aptek do hurtowni leków farmaceutycznych, co jest niezgodne z przepisami prawa farmaceutycznego – powiedział Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Chodzi o udział w tak zwanym odwróconym łańcuchu dystrybucji. Koncerny sprzedawały leki hurtowniom po ustalonej niższej „rządowej” cenie. Hurtownie z minimalną marżą przekazywały je aptekom. Te zamiast odsprzedać je chorym z powrotem wysyłały do hurtowni, które to z dużym zyskiem wywoziły leki za granicę.

– Jak wiemy leki w Polsce, szczególnie leki refundowane, są znacznie tańsze niż leki w Europie – powiedziała Barbara Pytel z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu.

Na nielegalnym procederze zarabiały polskie i zagraniczne firmy. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch lat wywieziono z Polski leki warte 3 miliardy złotych. Sprawę od jakiegoś czasu bada Urząd Kontroli Skarbowej w Poznaniu.

– O dostrzeżonych w trakcie postępowań kontrolnych nieprawidłowościach poinformowaliśmy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego – powiedziała Barbara Pytel z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu.

Dla pacjentów oznacza to jedno. Zdecydowanie trudniej dostać medykamenty na cukrzycę, Parkinsona czy serce. Na razie nieuczciwe firmy zostają zamykane, ale procederu nielegalnego wywozu leków za granicę tak łatwo ukrócić się nie da.

– Ten sam właściciel może przez kogoś znajomego albo podstawić osobę z rodziny zarejestrować się jako spółka w sądzie rejestrowym i wystąpić o zezwolenie na otwarcie apteki – powiedział Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Sprawą afery lekowej zajmuje się Sejm. Platforma Obywatelska zgłosiła projekt nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym, który zakłada, że hurtownie będą musiały uzyskać zgodę głównego inspektora farmaceutycznego na wywóz leków za granicę. Zdaniem PiS to za mało.

– Osobiście nie wierzę, żeby takie rozwiązanie administracyjne przyniosło zamierzony skutek – powiedział Tadeusz Dziuba PiS, członek sejmowej komisji zdrowia.

W całej Polsce w sprawie nielegalnego eksportu prowadzonych jest już 400 postępowań.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl