Geotermia to wielka szansa nie tylko dla Torunia

Zakończyły się prace hydrogeologiczne przy odwiercie geotermalnym w Toruniu.
Badania prowadzone przez firmę Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o., na zlecenie Fundacji Lux Veritatis, potwierdziły na trzecim stopniu wydajności wysokie parametry odwiertu. Wynik pozwala na uzyskanie dużej mocy z energii cieplnej, co sugeruje, że można pozyskiwać odnawialną energię. Eksperci z wielką nadzieją patrzą na wykorzystanie energii gorącej wody.

Odwierty geotermalne w Toruniu to szansa nie tylko dla Torunia i Polski, ale także Europy – powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, który wydał zezwolenie na poszukiwania. Jak powiedział to nie tylko ochrona środowiska, spełnianie założeń Polski dotyczących pozyskiwania odnawialnych źródeł energii, ale także szansa na produkcje tańszej energii. Dodał, że badania zakończyły się sukcesem pomimo wielu trudności.

 

 

Prace badawcze potwierdziły wysokie wydajności odnawialnego źródła energii. Przepływ wody wyniósł ponad 320 m sześciennych na godzinę, a temperatura wody ponad 60 st. C. Wartości mogą być wyższe – przekonuje inż. Henryk Biernat dyr. Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol S.A., nadzorujący prace.

 

Jak napisał Nasz Dziennik teraz przygotowywana jest dokumentacja hydrogeologiczna, która zostanie skierowana do Ministerstwa Środowiska. Będzie ona zawierała wniosek koncesyjny o zatwierdzenie zasobów i wydanie koncesji na eksploatację. Kolejnym etapem powinna być budowa zakładu geotermalnego, eksploatacja wody, pozyskiwanie energii i dostarczanie jej do odbiorców – powiedział inż. Henryk Biernat, dyrektor Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol SA, nadzorującego toruńskie prace.

Prace poszukiwawcze wód geotermalnych w Toruniu z zainteresowaniem obserwuje prezydent miasta Michał Zaleski. Powiedział, że jest to jedno z bardzo ciekawych i nowych źródeł ciepła, które w tej chwili powinny być szczególnie cenione i wykorzystywane. Stwierdził, że ma nadzieję, że dojdzie do efektywnego ekonomiczno-technicznego wykorzystania tego źródła ciepła. Jak powiedziała rzecznik prasowy prezydenta Miasta Torunia Aleksandra Iżycka władze Torunia mają nadzieję że geotermia posłuży także miastu.

 

 

Inwestycja geotermalna systematycznie rozwija się pomimo odebrania przez obecny rząd przyznanych wcześniej środków finansowych Fundacji Lux Veritatis. Całej sprawie towarzyszyła kłamliwa i oszczercza kampania medialna, w której atakowano dyrektora rozgłośni o. dra Tadeusza Rydzyka. Jednak to właśnie dzięki Radiu Maryja i o. dr Tadeuszowi Rydzykowi – sprawy geotermii stały się rozpoznawalne w Polsce i Europie – powiedział prof. dr hab.
inż. Janusz Kawecki.

 

Więcej na temat wyników poszukiwań wód geotermalnych w Toruniu w dzisiejszym Naszym Dzienniku.
 

RIRM

drukuj