Genetycy ze Szczecina i Austrii rozpoczynają współpracę

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów rozpoczynają współpracę z jednym z najbardziej znanych genetyków sądowych na świecie. Wczoraj w Szczecinie został podpisany list intencyjny pomiędzy Pomorskim Uniwersytetem Medycznym a prof. Waltherem Parsonem z Innsbrucku, zakładający współpracę w badaniach genetycznych o charakterze sądowym i populacyjnym.

Współpraca szczecińskich naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów z austriackim genetykiem obejmuje ocenę ludzkich szczątków przy użyciu najnowocześniejszych metod genetycznych, interpretację wyników uzyskanych za pomocą analiz genetycznych oraz wykorzystanie istniejących baz danych i oprogramowania.

Jak powiedział koordynator Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ds. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dr Andrzej Ossowski, prof. Parson stworzył także projekt analizy DNA mitochondrialnego, która jest niezmiernie ważnym elementem pracy genetyków.

Tutaj liczymy przede wszystkim na pomoc w analizie DNA mitochondrialnego, w takich trudnych przypadkach, gdzie nie wiemy tak naprawdę z jakimi ofiarami mamy do czynienia, z jakiego okresu one pochodzą, a tutaj profesor się tym specjalizuje. Prof. Parson uczestniczył w badaniach, m.in. słynnego „człowieka lodu”, identyfikował dwie ostatnie ofiary rodziny carskiej – mówił dr Ossowski.

Prof. Parson współpracuje m.in. ze słynnym Federalnym Biurem Śledczym. Na co dzień zajmuje się badaniami DNA w archeologii i historii.

– Dla nas, dla genetyków sądowych, jest to postać bardzo ważna. Jest to szef światowego towarzystwa genetyki sądowej. To osoba, która stworzyła projekt analizy DNA mitochondrialnego, stworzyła tzw. bazę MPOP, która jest niezmiernie ważnym elementem w naszej pracy, z której korzystamy na co dzień. Nasza współpraca będzie polegała przede wszystkim na aspekcie naukowym – zaznaczył dr Andrzej Ossowski.

Obecnie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów prowadzi identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej. Dla prof. Parsona współpraca z polskimi genetykami to również ważne doświadczenie.

Szczególnie zainteresował mnie ten projekt, ponieważ grupa ze Szczecina stworzyła bardzo dobre zaplecze technologiczne, które umożliwia identyfikacje ludzkich szczątków pochodzących z drugiej wojny światowej. Mało jest takich miejsc, gdzie komuś się to udało i  był w stanie to osiągnąć – podkreślił prof. Walther Parson.

Do tej pory polskim genetykom udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Danutę Siedzikównę „Inkę” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.

To bardzo ważne, by przywracać tym ludziom tożsamość – powiedział psychiatra prof. dr hab. Bogusław Machaliński.

– Ta cała praca związana z identyfikacją ofiar totalitaryzmów, nazizmu czy też nazwaniu ludzi po imieniu i przywrócenia im tożsamości – jest to wielka sprawa. Jako psychiatra tym bardziej rozumiem istotę, żeby rodzina mogła powiedzieć, że wie, gdzie jest grób osoby, która była ojcem, matką czy dziadkiem. Myślę, że to jest bezcenne – stwierdził prof. Machaliński.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl