Gdzie pomoc dla uchodźców z Syrii?

Ponad ćwierć miliona syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach – podało w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

 

85 tys. uchodźców przebywa w Jordanii, 78 w Turcji, blisko 67 w Libanie i 22,5 tys. w Iraku. Szacuje się, że faktyczna liczba syryjskich uchodźców jest o wiele wyższa, gdyż tysiące ludzi, którzy uciekli z Syrii, nie zarejestrowało się u władz państwa, w którym się schronili. O bardzo trudnej sytuacji Syryjczyków poinformował Radio Maryja prof. Bessam Aouil, Syryjczyk.

 

To są obozy, które nie są przygotowane do aktualnej temperatury, ani do pogody, tym bardziej do zbliżającej się zimy, która w tym kraju już niedługo się rozpocznie. Najgorsza jest sytuacja uchodźców w Libanie. Szczególnie tam gdzie Liban nie uznał uchodźców i nie nadał im tego statusu.  Dlatego nie są do końca zarejestrowani i nie otrzymują nic od organizacji międzynarodowych. W jeszcze gorszej sytuacji są uchodźcy  z Jordanii, którym na pustyni stawiane są namioty. Tam brakuje prawie wszystkiego – akcentował  prof. Bessam Aouil.

 

Uchodźcy z podobnymi problemami spotykają się także w Iraku, informuje prof. Bessam Aouil.

 

W 2003 roku, kiedy była inwazja Amerykanów na Irak, przyjęliśmy od 2,5- 3 mln. Irakijczyków, do tej pory są oni w Syrii. Podobnie było kiedy była wojna w Libanie wówczas przyjęliśmy ponad 2 mln Libańczyków. Jak był problem z Ormianami, albo z Turkami, Kurdami to tak samo ich przyjęliśmy. Z całą przykrością mogę stwierdzić, że bardzo niewdzięcznie odnoszą się te kraje do naszych uchodźców – powiedział Prof. Bessam Aouil.

 

Według najnowszych danych opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie zginęło już ponad 26 tys. osób, w tym ponad 18,5 tys. cywilów.

 

Wypowiedź Prof. Bessama Aouila:


Pobierz Pobierz                                                          

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl