Gdański IPN przybliża historię za pomocą gier miejskich

Trójmiasto i okolice w momencie wybuchu II wojny światowej czy wydarzenia, które miały miejsce w Gdyni w 1970 r. i w Gdańsku w 1980 r. – to tematy gier edukacyjnych, które organizuje gdański oddział IPN. Obok uczniów, mogą brać w nich udział turyści, także zagraniczni.

Pion edukacyjny gdańskiego IPN ma w swojej ofercie pięć gier. Na każdą z nich składa się trasa obejmująca od kilku do kilkunastu obiektów bądź miejsc istotnych dla konkretnego historycznego wydarzenia. Po dotarciu do każdego z punktów, gracze poznają wycinek związanej z nim historii, a całość informacji składa się na obraz danego wydarzenia z przeszłości.

Jak poinformowała koordynator projektu Agnieszka Gumińska, uczestnicy każdej z gier otrzymują mapy, które mają im pomóc odnaleźć kolejne punkty. „Grupę biorącą udział w grze dzielimy na mniejsze zespoły, które rywalizują ze sobą w poszukiwaniach” – wyjaśniła Gumińska.

W trakcie gry jej uczestnicy muszą też wykonać zestaw zadań często wymagających wiedzy nie tylko historycznej.

Choćby na pomniku Kindertransportów upamiętniającym żydowskie dzieci wysłane niedługo przed wybuchem wojny przez rodziców za granicę, uczestnicy gry muszą odnaleźć nazwy miejscowości, do których wywieziono dzieci, a następnie znaleźć te miejsca na mapie Europy – powiedziała Gumińska.

Poza pomnikiem Kindertransportów, uczestnicy gry dotyczącej wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odwiedzają m.in. dziedziniec Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, na którym znajduje się kamień wyznaczający w 1939 r. granicę między Wolnym Miastem Gdańsk a Polską, a także Pocztę Polską, która – obok Westerplatte była miejscem bohaterskiej walki Polaków 1 września 1939 r. oraz budynek dawnej szkoły Victoriaschule, który Niemcy we wrześniu 1939 r. wykorzystali jako więzienie przejściowe dla Polaków mieszkających w Gdańsku (stąd trafiali oni m.in. do obozu koncentracyjnego Stutthof).

Trasa gry dotyczącej Gdyni w momencie wybuchu wojny, obejmuje z kolei m.in. budynek, w którym do września 1939 r. działała kawiarnia będąca istotnym miejscem spotkań mieszkańców, a także plac Gdynian Wysiedlonych i stojący na nim pomnik, które upamiętniają tysiące gdynian zmuszonych w 1939 r. do opuszczenia swoich domów, w których mieli zamieszkać Niemcy.

Osobna gra – rozgrywająca się w Wejherowie, dotyczy masowych zabójstw dokonanych jesienią 1939 r. przez Niemców w piaśnickich lasach, gdzie przywieziono, zabito i pochowano 12-14 tys. osób – głównie mieszkających na Pomorzu przedstawicieli polskiej inteligencji. „Uczestnicy tej gry pokonują m.in. trasę, jaką przemieszczały się osoby przywożone tutaj na stracenie – z dworcem, aresztem i ówczesną siedzibą niemieckich władz” – powiedziała PAP Gumińska.

Gdańsk w 1980 roku uczestnicy gry poznają z kolei odwiedzając m.in. plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, pomnik kapelana Solidarności ks. Henryka Jankowskiego przy kościele św. Brygidy oraz usytuowany w centrum miasta pomnik Jana II Sobieskiego, pod którym w PRL-u odbywały się opozycyjne demonstracje. Grę „Gdańsk 1980” przygotowano także w angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej wersji językowej.

Gra ukazująca tragiczne zdarzenia, które miały miejsce w Gdyni w 1970 r., rozpoczyna się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 przy przystanku SKM Stocznia, skąd uczestnicy przemieszczają się w stronę centrum miasta trasą, którą przed kilkudziesięciu laty szli gdyńscy robotnicy.

Scenariusze gier zostały opracowane tak, by w edukacyjnych spacerach brać mogli udział zarówno uczniowie czwartych klas podstawówek, jak i maturzyści czy osoby starsze. „Poza szkołami, które najczęściej korzystają z oferowanych przez nas gier, zgłaszają się też do nas czasem np. grupy z firm. Jesteśmy też otwarci na współpracę z turystami” – powiedziała PAP Gumińska zaznaczając, że gry organizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych.

Chętni do udziału w organizowanych bezpłatnie grach mogą zgłaszać się pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numery tel. (58) 668 49 08 i 882 063 821.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl