fot. PAP

Prokuratura otrzymała zawiadomienie dot. Janusza Palikota

Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski złożył do prokuratury w Gdańsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janusza Palikota. Członkowie zespołu domagają się wszczęcia postępowania z uwagi na pomówienie i zniesławienie osób duchownych oraz szerzenie mowy nienawiści i atakowanie katolików przez polityka.

Sprawa dotyczy bezpodstawnych oskarżeń Palikota. „Pedofilami” nazwał on ks. abp. Józefa Michalika, ks. abp. Henryka Hosera, ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia i o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Zostali pomówieni hierarchowie Kościoła katolickiego, jak również wybitny ojciec – twórca Radia Maryja i TV Trwam. Uważamy, że interes społeczny wymaga tego, aby Prokurator Generalny z urzędu nakazał wszczęcie postępowania (z artykułu 212 i 216 KK). Ponadto uważamy, że te wypowiedzi znieważają tych wszystkich, którzy wierzą, wszystkich katolików w Polsce. W związku z tym, pan Janusz Palikot dopuścił się przestępstwa znieważenia grupy społecznej ze względu na jej przekonania religijne. Również słowa wypowiadane przez pana Janusza Palikota  agresywne, często atakujące Kościół katolicki – to klasyczna mowa nienawiści. To nawoływanie do nienawiści ze względu na przekonania religijne. W związku z tym oczekujemy, że prokuratura zajmie stanowisko w tej sprawie – zaznaczył prawnik, poseł Bartosz Kownacki.

Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, zaapelował także do katolików, by kierowali podobne zawiadomienia do prokuratury.

– Projekt, który składamy dzisiaj do prokuratury przeciwko Januszowi Palikotowi, chcemy udostępnić wszystkim zainteresowanym. Zachęcamy, aby tysiące, dziesiątki tysięcy, nawet miliony Polaków kierowały podobne zawiadomienie do prokuratury, aby ta w końcu zaczęła działać. Nie można bezkarnie obrażać naszych hierarchów, katolików, a instytucje państwowe nie zabierają w tej sprawie głosu – mówi Andrzej Jaworski.

 

RIRM

drukuj