Gdańsk: Nie ma zgody na wypożyczenie dzieła Memlinga

Gdańskie Muzeum Narodowe nie otrzymało zgody pomorskiego konserwatora zabytków na wypożyczenie dzieła Memlinga „Sąd Ostateczny”.

Obraz miał być prezentowany na wystawie w rzymskim Kwirynale na retrospektywnej wystawie poświęconej twórczości Hansa Memlinga. W opinii konserwatora obraz należy dokładnie przebadać.

Konserwator Dariusz Chmielewski poinformował, że nie ma prawie żadnych zastrzeżeń dotyczących transportu obrazu oraz warunków, w jakich miałby on być przechowywany. Wyjaśnił jednak, że chciałby, aby najpierw przeprowadzono badania stanu obrazu, bo bez nich zezwolenie na podróż dzieła byłoby obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Decyzję konserwatora poprzedziły przeprowadzone w muzeum ogólne oględziny obrazu. Poza konserwatorem wzięło w nich udział czterech specjalistów z zakresu historii sztuki oraz konserwacji.

Jak powiedział Chmielewski, ogólny stan dzieła oceniono jako dobry, ale niepokój komisji wzbudziły wahania temperatury i wilgotności w sali ekspozycyjnej oraz w samej gablocie.

– Portret ten wykonany jest na blaszce cynowej, która podlega procesowi starzenia i w raporcie stwierdzono wprost, że stan zachowania i choroba cyny, oraz odpadanie warstwy malarskiej jest wprost przeciwwskazaniem do transportu obiektu. Komisja dodatkowo uznała, że zagrożenia tej warstwy malarskiej występują w transporcie na styku obrazu z ramą, gdzie następują przesunięcia warstwy podobrazia w ramie. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia, wykruszenia tej warstwy malarskiej. Te argumenty powodują, że nawet jeśli to ryzyko jest zminimalizowane, to – w mojej opinii – nadal nie zostało wyeliminowane – podkreśla Dariusz Chmielewski.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie obraz na co dzień się znajduje, zapowiedział odwołanie się od decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Sąd Ostateczny” został namalowany przez Hansa Memlinga przed 1471 r. i uważany jest za najlepsze jego dzieło. Obraz w formie tryptyku jest jedynym dziełem niderlandzkiego twórcy w polskich zbiorach muzealnych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl