Gdańsk: K. Płażyński proponuje działania przypominające historyczne osiągnięcie miasta

Zestaw działań przypominających o historycznych osiągnięciach Gdańska zaproponował w sobotę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta tego miasta Kacper Płażyński. Wśród propozycji znalazł się dzień bohaterów walczących o polskość Gdańska oraz coroczne forum morskie.

Święto bohaterów walczących o polskość miasta miałoby wiązać się m.in. z prowadzonymi w nowoczesnej formie warsztatami historycznymi dla młodzieży. Płażyński zaproponował też, by miasto fundowało miejscowej młodzieży wyjazdy edukacyjne do miejsc pamięci związanych z historią Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Byłyby to m.in. wizyty w niemieckim obozie Stutthof czy Lesie Piaśnickim.

Drugim historycznym aspektem, o który – zdaniem Kacpra Płażyńskiego – powinien zadbać samorząd, jest przypominanie o potędze Gdańska jako portowej potędze w czasach I Rzeczpospolitej. Temu celowi miałoby służyć ustanowienie miejskiego funduszu stypendialnego imienia Królewskiego Miasta Portowego oraz Jagiellońskie Forum Biznesu. Forum odbywałoby się co roku, a do udziału w nim zapraszane byłyby wszystkie miasta położone w basenie Morza Bałtyckiego. Forum miałoby łączyć wątki związane z tradycją morską z innowacyjnym potencjałem gospodarczym.

Jak podkreślił Płażyński, działania te służyłyby „budowaniu tożsamości, wspólnych więzi wśród nas Polaków, gdańszczan”.

„W historii naszego pięknego miasta jest bardzo wiele chwalebnych kart, ale jest też wiele trudnych momentów. Z tych trudnych momentów musimy wyciągać wnioski i też musimy o nich pamiętać, musimy je znać, żeby w przyszłości takie trudne chwile się nie powtarzały” – mówił Kacper Płażyński dodając, że każdy gdańszczanin powinien wiedzieć, co się stało w Stutthofie i w Lesie Piaśnickim, ale też powinien wiedzieć, kim byli bohaterowie polscy z Wolnego Miasta Gdańsk.

Kacprowi Płażyńskiemu towarzyszyli na konferencji profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego – specjalista od stosunków międzynarodowych Tadeusz Dmochowski i historyk Piotr Niwiński, przy udziale których kandydat na prezydenta Gdańska przygotował swoje propozycje dotyczące kultywowania pamięci i największych osiągnięciach miasta. Obydwaj naukowcy udzielili też Płażyńskiemu swojego poparcia w nadchodzących wyborach samorządowych.

Konferencja prasowa miała miejsce na terenie, na którym od 1922 roku działał Klubu Sportowy Gedania w okresie Wolnego Miasta Gdańska skupiający polskich sportowców. Przed spotkaniem z mediami Płażyński i towarzyszący mu naukowcy złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą 75 zawodników klubu, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl